"Sprzątanie świata - Polska"

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska - Clean up the Word. Jego początki sięgają 1989, a inicjatorem działań jest Inn Kiernan, australijski biznesmen i żeglarz.  W Polsce propagatorką akcji „Sprzątania świata” jest Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.. Pierwsze sprzątanie przez nią zainicjowane miało miejsce w 1994. Celem „Sprzątania świata” jest szerzenie działań, które przyczynią się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, a także pomoc przyrodzie w usuwaniu śmieci, które, niestety, zostawiają po sobie ludzie.

Jednym z bardzo ważnych celów statutowych szkoły jest dbanie o środowisko naturalne i pomaganie w jego odnowieniu. Z tego względu uczniowie naszej szkoły, po raz kolejny, włączyli się w to godne pochwały przedsięwzięcie.

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Oczywiście, że tak.
W poniedziałek 20 września 2021r.  uczniowie i uczennice naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątania Świata – Polska 2021. Jest to już 28 finał tej akacji, mimo upływu lat i propagowania wiedzy na temat dbania o środowisko, śmieci wciąż przybywa. Tegorocznej edycji przyświecało hasło: „Myślę, więc jestem”. Hasło jest parafrazą znanej kartezjańskiej dywizy: „Myślę, więc jestem” („cogito ergo sum”). Jak można zinterpretować te słowa? Po pierwsze my, ludzie, musimy zaprzestać produkowania niepotrzebnych odpadów, powinniśmy być odpowiedzialnymi konsumentami. Po drugie, powinniśmy inicjować sprzątanie w miejscach, gdzie bezwzględnie należy zachowywać czystość, która jest korzystna dla środowiska. I po trzecie, potrzebna jest zmiana nie tylko naszych nawyków, lecz także zmiana dotycząca procedur obowiązujących w instytucjach i firmach. 

Śmieci same nie znikają. Piękne miejsca na łonie natury, które są oazą spokoju i wytchnieniem od szarej codzienności toną w oceanie śmieci. Dlatego niezbędna jest edukacja ekologiczna od najmłodszych lat. Dzięki ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" uczniowie, uczennice i pracownicy szkoły zabrali się do pracy i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Ogromne zaangażowanie uczniów klas sprawiło, że nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone do wody lub porzucone w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Poza uczniami, rękawy zakasali również Pan Dyrektor Andrzej Kosatka oraz nauczycielka Wiesława Płatek. Nikt inny tylko człowiek zostawia je tam bezrefleksyjnie i nikt inny tylko człowiek może je posprzątać. Same niestety nie znikną.

Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok.

Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

Nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o zdrowie nasze i przyszłych pokoleń. Niszcząc naturę, niszczymy siebie.

Tegoroczna akcja na terenie miasta w całości była koordynowana przez Wydział Gospodarki Komunalnej. Urząd przygotował zarówno środki ochrony osobistej w postaci jednorazowych rękawiczek oraz worków na odpady, a także zajął się odbiorem zebranych odpadów.

Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zachęcamy, aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wyrzucanych śmieci, oraz odpowiedniej ich segregacji. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie. Postępując w ten sposób przyczynimy się do ograniczenia wytwarzanych odpadów oraz do poprawy czystości naszego otoczenia.

Przygotowanie artykułu:
Wiesława Płatek, Natalia Krawczak
Uczniowie klasy  3pz i 3 pw

 

Ekologiczny Człowiek Myślący autorstwa Andrzeja Pągowskiego to plakat tegorocznej Akcji. Jest on zarówno w całości jak i w każdym zaobserwowanym obrazie znakomitą lekcją nieśmiecenia. Specyficzna poza, kojarząca nam się ze zmaganiami myślowymi, niejako zmusza nas do zastanowienia się nad nawykami związanymi z codziennymi odpadami. To co już za chwilę przykuwa nasz wzrok, to wszystkie, obowiązujące w roku 2021 kolory recyklingu. Ekologiczny Człowiek Myślący, Andrzeja Pągowskiego, powinien mieć je niejako we krwi, powinny tworzyć jego osobisty układ krążenia, zapewniając zdrowie i siły a przyszłym pokoleniom czystą Ziemię. Głowę autor zbudował z żółtej linii, która zwraca naszą uwagę na tony odpadów z tworzyw sztucznych, zalewających morza, oceany, lasy i parki. Nie bez powodu również nasz Ekologiczny Człowiek Myślący ma stopy w kolorze brązowym, przenikające się z linią budującą worek z bioodpadami – to piękny symbol nie tylko naszej dbałości o Matkę Ziemię, ale również faktu, iż to Ona nas karmi.  Jasnobłękitna ramka, symbol czystego nieba, która dzieli nam Plakat niejako na dwie części, separując Ekologicznego Człowieka Myślącego od zebranych i posegregowanych śmieci – to stan idealny – świat ludzi nieśmiecących.

Od kilku lat w naszej szkole odbywa się zbiórka surowców wtórnych, która rozpoczyna się w dniu akcji i trwa przez cały rok szkolny. Uczniowie przynoszą rekordowe ilości makulatury, nakrętek od butelek, baterii czy aluminium, rywalizując tym samym w międzyklasowym konkursie na największą ilość przyniesionych surowców wtórnych

 

 

Szukaj informacji na stronie

Wykonanie: © Krzysztof Karwan. 2017-2023 Zespół Szkół im. Armii Krajowej Obwodu "Głuszec" - Grójec.

Main Menu