Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Majora Stanisława Zięby – żołnierza Armii Krajowej, niezłomnego patrioty, społecznika, człowieka głęboko oddanego Polsce i lokalnej społeczności. Major zmarł 7 lipca 2025 roku w wieku 100 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 lipca o godz. 11 w kościele w Jasieńcu. To ogromna strata nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale również dla społeczności Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu, z którą Pan Major Zięba był głęboko związany.
Historia Bohatera
Stanisław Zięba urodził się 2 lutego 1925 roku we wsi Biejków w gminie Promna, w powiecie grójeckim. W wieku czterech lat przeniósł się z rodziną do Czachowa, gdzie spędził dzieciństwo. Już jako młody chłopiec interesował się rolnictwem i marzył o kształceniu w tym kierunku. Niestety, wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany.
W 1942 roku, mając zaledwie 17 lat, dołączył do Armii Krajowej. Jak sam wspominał: To starsi koledzy, żołnierze AK, którzy odwiedzali nasz dom, namówili mnie, abym dołączył do oddziału, który tworzył się z chłopców w moim wieku. Nasza drużyna była najmłodsza w ośrodku „Głuszec” – Grójec. Przysięgę złożył w Szymanówku, w domu państwa Szymańskich, który był punktem kontaktowym Armii Krajowej. Tam odbywały się pierwsze spotkania i szkolenia.
Jako młody konspirator kolportował prasę podziemną – „Dzwon Polski” – a w późniejszych latach brał udział w akcjach dywersyjnych. Jedną z nich była akcja z 26 na 27 marca 1944 roku, mająca na celu odbicie więźniów z rąk gestapo w Grójcu. Jego drużyna przecięła linie telefoniczne między Grójcem a Górą Kalwarią, uniemożliwiając okupantom łączność i reakcję. Przez kilkanaście dni po akcji ukrywał się poza domem, w przygotowanej wcześniej kryjówce.
Po wojnie Pan Major Zięba zajął się pracą na roli oraz działalnością społeczną i edukacyjną. Ukończył Uniwersytet Ludowy w Głuchowie, współtworzył lokalne struktury Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” i aktywnie działał na rzecz swojej gminy. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć – od odbudowy Warszawy po zakładanie Banku Spółdzielczego w Jasieńcu.
Choć z czasem wycofał się z działalności politycznej, nigdy nie przestał działać dla wspólnoty. Zawsze można było liczyć na jego obecność, mądrość i doświadczenie – czy to w Radzie Parafialnej, Komitecie Rodzicielskim, czy podczas spotkań z młodzieżą. Był obecny tam, gdzie kształtowały się wartości – wolność, odpowiedzialność, szacunek dla tradycji i historii. Warto zaznaczyć, że Major Stanisław Zięba był ostatnim biorącym udział w akcji na Caritas żołnierzem Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec.
Człowiek – wzór dla młodzieży
Major Stanisław Zięba był częstym gościem Zespołu Szkół w Grójcu. Jego opowieści o wojennych latach, o sile ducha i odpowiedzialności młodego pokolenia za losy kraju były lekcją historii, jakiej nie da się znaleźć w podręcznikach. W styczniu 2025 roku społeczność szkolna uczciła jego setne urodziny. Był to dzień pełen wzruszeń, wspomnień i hołdu, jaki oddano człowiekowi, który przez całe swoje życie służył Ojczyźnie – nie tylko z bronią w ręku, ale także słowem, przykładem i obecnością.
Pożegnanie
Z żalem żegnamy Człowieka, który był sumieniem naszego regionu. Pozostawił po sobie dziedzictwo odwagi, pokory i służby. Wyrazy głębokiego współczucia kierujemy do: żony Pana Majora – p. Henryki Zięby, syna – p. Krzysztofa Zięby, córki – p. Grażyny Chlebińskiej, a także pozostałej rodziny Zmarłego. Major Stanisław Zięba odszedł, ale wartości, którym hołdował – honor i miłość do Ojczyzny – pozostaną z nami na zawsze. Nie zapomnimy o jego służbie ani o tym, czego nas uczył swoim życiem.
Z wyrazami głębokiego żalu żegna majora Stanisława Ziębę
Społeczność Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu.
Artykuł opracowała: Xymena Korczak