WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI W ŚRODOWISKU WSPIERA PODNOSZENIE KOMPETENCJI CZYTELNICZYCH, WYCHOWUJE DO WARTOŚCI I DOSKONALI KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI JĘZYKOWEJ UCZNIÓW
W ramach doskonalenia kompetencji czytelniczych we współpracy z Miejsko–Gminną Biblioteką Publiczną w Grójcu – instytucją kultury działającą w środowisku – Młodzież naszej Szkoły, angażuje się w życie kulturalne środowiska, kształtując i doskonaląc – tak eksponowaną w nowej podstawie programowej języka polskiego – ŚWIADOMOŚĆ JĘZYKOWĄ UCZNIÓW i realizując priorytet polityki edukacyjnej MEN WYCHOWANIA DO WARTOŚCI.
5 października 2017 r. Uczniowie klasy 3d, uczestniczyli w spotkaniu autorskim Jakuba Ćwieka, który jak ongiś Neil Gaiman, wyruszył za Ocean w poszukiwaniu ducha Ameryki. Młodzieńcze sny o Ameryce, fascynacje i poszukiwania o bardzo osobistym charakterze zostały poddane próbie weryfikacji mitu Ameryki w bezpośrednim kontakcie peregrynacji przez kontynent. Proza Jakuba Ćwieka ożywia młodzieńczy – mityczny sen opowieściami inspirowanymi Jego podróżami i spotkaniami. Jego twórczość znamionuje bystrość obserwacji, której owocami są wspaniałe opowieści o iście epickim charakterze, którym niezwykła – Jemu tylko właściwa – twórcza wyobraźnia nadaje – jedyny w swoim rodzaju – ryt. W opowiadaniach wyraźnie pobrzmiewają echa klasyków amerykańskiej popkultury w: krwistych, wyrazistych postaciach bohaterów, w zręcznie budowanych dialogach i brawurowo prowadzonej narracji – to gotowy materiał literacki na hity hollywoodzkich scenariuszy Twórcy ze Starego Kontynentu zafascynowanego Nowym Światem kolebką Deklaracji Praw, WYCHOWANIEM DO umiłowania WARTOŚCI wolności, patriotyzmu – wspólnym Polakom i Amerykanom, wielkich możliwości – przysłowiowych karier „od pucybuta do milionera”, których Polakom przez ostatnie trzysta lat „skąpi” Fortuna. To wszystko czyni twórczość Jakuba Ćwieka poczytną – nawet w czasach niżu czytelniczego – a jeśli dodać do tego niezwykłą bezpośredniość, komunikatywność Autora – świadczącą o niebywałej świadomości posługiwania się językiem, dzięki której może postępować proces kształtowania i doskonalenia świadomości językowej Młodego Czytelnika, Jego prostotę wypowiedzi i osobistą skromność w bezpośrednim kontakcie z Czytelnikiem to otrzymujemy prostą odpowiedź na pytanie o przyczyny sukcesu tej twórczości.
Uczniowie klasy 3d pod kierunkiem Nauczyciela języka polskiego: Lidii Wojnowskiej