10 powodów, żeby rzucić palenie.
- Pierwsze i najważniejsze to Twoje zdrowie. Już rezygnując z pierwszego papierosa zmniejszasz ryzyko zawału, wylewu i udaru mózgowego. Po pięciu latach od rzucenia palenia ryzyko jest na poziomie osoby, która nigdy nie paliła.
- Rzucenie palenia zauważysz też na swoim koncie bankowym. Zakładając, że palisz paczkę dziennie, przez rok wydajesz na papierosy nawet 5000 złotych. To już całkiem niezłe wakacje!
- Twoja cera już po kilku tygodniach od rzucenia palenia stanie się widocznie młodsza, bardziej promienna.
- Zniknie problem nieświeżego oddechu. Znowu będzie można się całować z Tobą, a nie z „popielniczką”.Rzucenie palenia to również powrót do lepszej kondycji. Koniec z zadyszką podczas biegu czy jazdy na rowerze.
- Jeśli zdecydujesz się rzucić palenie, Twoje włosy odzyskają naturalny zdrowy blask. Będą lśniące, jedwabiste i po prostu zdrowe.
- Palenie to wróg płodności zwłaszcza dla mężczyzn. Jeśli więc decydujecie się na dziecko, powinniście obydwoje również rzucić palenie.
- Martwisz się porannym kaszlem i ciągłą chrypką? Te objawy znikną zaraz po tym, jak rzucisz palenie. Rano będziesz mógł odetchnąć pełną piersią, a głos wróci do normy.
- Na imprezach musisz wychodzić na balkon, w samolocie niecierpliwie czekasz na lądowanie, wieczorem szukasz sklepu z papierosami, a zimą marzniesz na dworze koło popielniczki? To wszystko przez nałóg. Pozbywając się go, zobaczysz, jak mniej skomplikowane jest Twoje życie!
- Ostatni powód, chociaż równie ważny jak wszystkie pozostałe. Jeśli nie chcesz rzucić palenia dla siebie, zrób to dla innych. Palenie bardzo szkodzi osobom w Twoim otoczeniu. Pomyśl również o nich i zerwij z nałogiem.
7 powodów, dla których nie warto pić alkoholu.
"Pij, bracie, pij, na starość torba i kij” - mówią słowa starej biesiadnej piosenki. I choć od okazjonalnego napicia się kilku głębszych czy kufla piwa do uzależnienia jeszcze daleko, to i tak trzeba mieć się na baczności. Bzdura - pomyślisz - przecież jeszcze nikt nie umarł od wypicia jednego drinka, a poza tym lampka wina jest dobra na krążenie, a szklanka piwa na nerki. Nikt nie mówi, że masz zostać całkowitym abstynentem. Warto jednak zapoznać się z siedmioma grzechami głównymi alkoholu względem zarówno naszego organizmu, jak również... jakości życia. A przecież i to nie jest bez znaczenia.
Choroby mózgu
Już po wypiciu jednego lub dwóch drinków mogą występować zaburzenia widzenia, niewyraźna mowa, wolniejszy czas reakcji, zaburzenia pamięci oraz utrata równowagi. Oczywiście początkowo efekty te są krótkoterminowe i znikają, gdy osoba przestaje pić i wytrzeźwieje. Niemniej jednak długotrwałe nadużywanie alkoholu może powodować przewlekłe zaburzenia mózgu, które już są poważne i wyniszczają organizm człowieka.
Poważne choroby przewlekłe
Częste picie alkoholu może stać się przyczyną wielu poważnych chorób przewlekłych, na które będziesz musiał leczyć się już do końca życia. Wspomnieć trzeba tu przede wszystkim o nadciśnieniu tętniczym oraz marskości wątroby i trzustki. Za nieodwracalne uszkodzenia wątroby i trzustki odpowiedzialne są zawarte w alkoholu toksyny.
Kac
Objawy kaca są znane chyba nam wszystkim, jeśli nawet nie z własnego doświadczenia, to z opowieści innych. Po wypiciu dużej ilości alkoholu następny dzień mamy bardzo często po prostu wyjęty z życiorysu. Dokuczają nam nudności, wymioty, zmęczenie, bóle mięśni, zawroty głowy, przyspieszone tętno, nadwrażliwość na światło i dźwięk czy zaburzenia nastroju. I po co to wszystko?
Rak
Nie każdy wie, że przez częste “drinkowanie” możemy zwiększyć ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów. Mowa tu przede wszystkim o raku wątroby, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku i piersi. Piciu alkoholu bardzo często towarzyszy palenie papierosów, a to zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc.
Zranienia i wypadki
Jak wiadomo wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu spowalnia czas reakcji i powoduje zaburzenia wzroku oraz problemy z koordynacją ruchową. Co za tym idzie osoby będące pod wpływem alkoholu są bardziej narażone na udział w różnego rodzaju wypadkach, takich jak choćby poparzenie, upadek z wysokości, tonięcie. Nie można oczywiście nie wspomnieć o częstym udziale nietrzeźwych osób w wypadkach samochodowych. Pijani uczestnicy ruchu drogowego stanowią nie tylko zagrożenie dla siebie, ale też dla innych
Puste kalorie
Jeśli dbasz o szczupłą sylwetkę pamiętaj, że alkohol to puste kalorie: 0,3 l jasnego piwa to ok. 250 kcal, 1 kieliszek słodkiego wina czerwonego - 115 kcal, 1 kieliszek wódki - 60 kcal. Być może teraz, kiedy na to patrzysz, wartości te nie przedstawiają się tak źle. Zwróć uwagę jednak na to, że rzadko kiedy poprzestajemy na jednej lampce wina czy kuflu piwa.
Niska jakość życia
Picie alkoholu może wpłynąć na twoją sytuację finansową, zawodową oraz towarzyską. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może nie tylko uszczuplić - co logiczne - twój portfel, ale również spowodować kłopoty w pracy, a nawet jej utratę. Twoje kontakty z rodziną oraz przyjaciółmi również zaczną “kuleć”. Bo choć nietrudno znaleźć sobie kumplów do kieliszka, to bardzo szybko okaże się, że zacznie ci brakować utraconych przez nałóg relacji. A jeśli założyłeś już rodzinę i masz dzieci - skutki alkoholizmu rodziców będą się za nimi ciągnąć do końca życia.