INNOWACYJNE DZIAŁANIA EDUKACYJNE DEBIUT – KREATYWNYCH TWÓRCÓW – UCZNIÓW ZSP w Grójcu w 4 EDYCJI INTERDYSCYPLINARNEJ WYSTAWY SZTUKA MŁODYCH 2018
NASZĄ SZKOŁĘ – W TEGOROCZNEJ, CZWARTEJ JUŻ, EDYCJI WYSTAWY – SWOIMI PRACAMI REPREZENTUJĄ: PATRYCJA GAŁĄZKA – 1a, PATRYCJA PAWLAK – 1di, KAMIL CZAPLA – 1 i, MAŁGORZATA NOWAK – 3a.
WYSTAWA SZTUKA MŁODYCH – W KTÓREJ OD POCZĄTKU SWOJĄ KREATYWNIE WYRAZISTĄ OBECNOŚĆ ZAZNACZAJĄ KOLEJNE ROCZNIKI UCZNIÓW ZSP w GRÓJCU – NA STAŁE WPISAŁA SIĘ W KALENDARZ WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH GALERII GRÓJECKIEGO OŚRODKA KULTURY, POPULARNOŚCIĄ WYCHODZĄC POZA GRANICE ŚRODOWISKA DZIĘKI ZAANGAŻOWANIU KURATORA WYSTAWY, TWORZĄCEGO SALON ARTYSTYCZNY – PANI ANNY DARII MERSKIEJ, KTÓREJ NINIEJSZYM SKŁADAMY PODZIĘKOWANIA. PRZEGLĄD PRAC MŁODYCH TALENTÓW – PREZENTUJE RÓŻNE FORMY WYPOWIEDZI ARTYSTYCZNEJ WYBRANYCH MŁODYCH KREATYWNYCH TWÓRCÓW, UCZĘSZCZAJĄCYCH DO SZKÓŁ NA TERENIE POWIATU GRÓJECKIEGO, OBECNIE WYKRACZAJĄC ZASIĘGIEM POZA JEGO GRANICE – A SĄ WŚRÓD NICH: RYSUNKI, PRACE MALARSKIE, FOTOGRAFIE, GRAFIKI, INSTALACJE ORAZ PRACE LITERACKIE.
Nawiązując do charakteru poprzednich edycji – młodzi TWÓRCY zaprezentowali własne interpretacje zjawisk, indywidualne spojrzenia na otaczający świat – w twórczych peregrynacjach i poszukiwaniach zaglądając w intymny – Im jedynie właściwy – świat marzeń, symboli i metafor, kreując impresje, uchylające rąbka tajemnicy wewnętrznego pejzażu talentu i wrażliwości twórczej.
Wernisaż tegorocznej – 4 już edycji – WYSTAWY SZTUKA MŁODYCH jest zaproszeniem do „nowego” spojrzenia na kreatywne realizacje młodych TWÓRCÓW – co pozwala obserwować rozwój Ich umiejętności nie tylko manualnych – rozwijają bowiem swoją spostrzegawczość w szerokim tego słowa znaczeniu. Dzięki temu ekspozycja – a każdy mógł zaprezentować szerokiej widowni cztery prace – jest ciekawa problemowo i bogata w różnorodne rozwiązania formalne, warsztatowe. Część prac stanowi realistyczny wyraz potrzeby kreatywnej wypowiedzi, a część rozpościera przed Widzem przedstawienia wyraźnie przechodzące w impresje, irracjonalne wizje – chwilami, ocierające się wręcz o pytania metafizyczne... Tradycyjnie znakiem rozpoznawczym są kontrasty, odważne połączenia formalne i zestawienia kolorystyczne abstrakcji i portretów
A tak mówią o tym, czym dla Nich są: SZTUKA, AKT KREACJI, TALENT, INSPIRACJE, doskonalenie WARSZTATU – sami młodzi TWÓRCY:
KAMIL CZAPLA:
Moja pasja rysowania zrodziła się bardzo wcześnie, bo już w dzieciństwie. Odkąd pamiętam zawsze lubiłem tworzyć – rysować, malować. Mogę powiedzieć, że zostałem na twórczości wychowany, ponieważ to moja Mama – Absolwentka Szkoły, w której teraz i ja się uczę – jako pierwsza zaszczepiła mi miłość do tworzenia – to Ona dawała mi pierwsze wskazówki i zachęcała do twórczej realizacji – ponieważ sama rysuje.
Jednak do dzisiaj nie potrafię się określić, ani zdecydować w czym czuję się najlepiej, nie mam swojej ulubionej techniki, więc tworzę co mi serce podyktuje, pragnąc tworzyć wizje zarówno w kolorze – za pomocą kredek, flamastrów jak i czarno-białe szkice ołówkiem.
Inspiracje czerpię m.in. ze świata fantasy: tak literatury jak i ze świata filmów, czy gier komputerowych. Inspiracją jest także Internet, ale i otaczający świat. W prezentacji świata ludzi szczególnie interesuje mnie przedstawienie ŚWIATA WARTOŚCI uzewnętrznienie w twórczym przedstawieniu tego co targa wnętrzem postaci.
Tworzę prace różnego rodzaju od portretów, poprzez martwą naturę, aż do abstrakcji. Robię to amatorsko, ponieważ nigdy nie chodziłem na żadne lekcje rysunku, jedynie podpatrywałem w domu swoją Mamę i czerpałem wskazówki z lekcji w szkole.
Dużo radości daje mi rysowanie dla Rodziny i Przyjaciół, ponieważ dzięki temu zyskuję nowe doświadczenia. Próbując czegoś nowego – rozwijam się.
Uwielbiam rysować i mam nadzieję, że będę to robił jak najdłużej, ponieważ jest to moją odskocznią od trudów codziennych obowiązków, a niekiedy i rzeczywistości. Mogę w ten sposób zrelaksować się, poprawić humor sobie i innym – a to już wiele.
PATRYCJA PAWLAK:
Tworzę różnego rodzaju prace, nie skupiając się ani na jednej tematyce, ani nie ograniczając się do jednej techniki. Stale poszukuję własnego stylu – wyrazu artystycznego, pragnę rozwijać i doskonalić umiejętności, próbując „nowych rzeczy” – eksperymentując.
Inspiracje czerpię – bardzo często – ze snów, marzeń sennych. Większość realizacji opiera się na impulsie – na inspiracji spontanicznym pomysłem.
Aktualnie preferuję technikę rysunku tradycyjnego oraz cyfrowego – co wiąże się z wybranym praze mnie kierunkiem kształcenia.
Priorytetem jest dla mnie doskonalenie techniki posługiwania się KRESKĄ – aż po osiągnięcie „doskonałości” … talentu odziedziczonego po Mamie, która jest Absolwentką Szkoły, w której od września tego roku rozpoczęłam naukę.
MAŁGORZATA NOWAK:
Maluję obrazy techniką akwarelową na jedwabiu. Tematem moich prac są portrety fikcyjnych – fantastycznych postaci.
Inspiruje mnie ludzka twarz – wyrażająca wewnętrzną złożoność: myśli, przeżyć, emocji, doświadczeń – interesuje mnie wyrażenie zindywidualizowanego, wewnętrznego świata postaci.
PATRYCJA GAŁĄZKA:
Portret jest moją ulubioną formą wyrazu. Prace wykonuję ołówkiem – bądź węglem, rzadziej są to pastele. Inspiracją jest dla mnie jest człowiek – jego natura i piękno. W rysunkach staram się przedstawić uchwycone emocje zastygłe na ludzkich twarzach, zatrzymane w gestach. Fascynuje mnie natura – dynamika ruchu – dlatego zdarza mi się rysować także dziką naturę zwierząt.
ZNAMIENNE DLA SUKCESU młodych TWÓRCÓW JEST WSPARCIE jakie otrzymują od mądrze wychowujących, troskliwie, sprawujących pieczę rodzicielską RODZICÓW, WSPÓŁPRACUJĄCYCH ZE SZKOŁĄ – fakt, że RODZINA współtworzy wraz ze SZKOŁĄ warunki dla ROZWOJU TALENTU, że w DEBIUCIE Dzieciom towarzyszą RODZICE i NAUCZYCIEL, którzy UCZESTNICZĄ wraz ze swymi utalentowanymi DZIEĆMI – UCZNIAMI w Ich „wejściu” w artystyczny świat – że jest to wspólny SUKCES DZIECI, RODZICÓW i SZKOŁY– to jest SUKCES INNOWACYJNOŚCI PRACY DYDAKTYCZNEJ i WYCHOWAWCZEJ Z UCZNIEM, wyłaniającej uzdolnienia.
Uroczyste otwarcie WYSTAWY miało miejsce 16 listopada 2018 roku o godzinie 18:00, kiedy mieliśmy możność wspólnego spotkania się, spojrzenia na dzieła, rozmowy z młodymi TWÓRCAMI i Ich RODZICAMI, poszukiwania i odkrywania świata oczyma młodych Twórców. W dużej mierze to od nas – odbiorców – zależy, co dalej stanie się z tymi wizjami i ich Twórcami – jak będą się rozwijać, wzrastać, współtworzyć przyszłość. Zapraszamy całą SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY do obejrzenia WYSTAWY czynnej w GOK w Grójcu do 03 grudnia 2018 r.
KAMIL CZAPLA, PATRYCJA GAŁĄZKA, MAŁGORZATA NOWAK, PATRYCJA PAWLAK – pod kierunkiem i opieką artystyczną Lidii Wojnowskiej – Nauczyciela języka polskiego i wiedzy o kulturze – Członka Zespołu d/s Uczniów zdolnych SEKCJA KREATYWNYCH TWÓRCÓW ZSP w Grójcu.