Tragiczna historia miłosna Romea i Julii z dramatu Williama Szekspira znana jest wszystkim na całym świecie. Od lat inspiruje twórców, co sprawia, że powstają jej nowe interpretacje. Tym razem Teatr Studio Buffo w Warszawie przedstawił ją w zupełnie innej, nowoczesnej odsłonie przystosowanej do współczesnego, młodego odbiorcy, któremu świat social mediów oraz powszechnej komputeryzacji nie są obce. 7 marca 2024 r. uczniowie z klas: 1pa, 1ps, 1pw wraz z nauczycielkami języka polskiego: p. Anetą Smętek oraz p. Xymeną Korczak wybrali się na wyjątkowy – bo stanowiący połączenie teatru i kina – musical „Romeo i Julia” w 3D.
Jak podają twórcy spektaklu, tematem przedstawienia jest miłość dwojga młodych ludzi, którzy nie potrafią – w chwili rodzącej się między nimi wielkiej miłości – porozumieć się z dorosłymi. To dramat pokoleń rodziców i dzieci nieumiejących ze sobą rozmawiać, słuchać się i szanować swoich potrzeb. Młodzieńcza, bezkompromisowa miłość napotyka bezwzględność komercyjnego świata rodziców pochłoniętych swoimi sprawami. Reżyser zaproponował bardziej współczesną wersję, gdzie dużą rolę odgrywały nowości techniczne: telefony czy internet. Oryginalna muzyka Janusza Stokłosy, polski tekst Agaty Miklaszewskiej zainspirowany dramatem Szekspira, reżyseria i choreografia Janusza Józefowicza, scenografia Marka Chowańca, kostiumy Malwiny Wędzikowskiej – to gwarancja wielkiego wydarzenia artystycznego.
Co ciekawe, podczas przedstawienia wykorzystane były: efekty z użyciem wody (tancerze wykonywali choreografię w strugach deszczu), motor zawieszony w powietrzu oraz akrobacje bohaterów na linach. Doskonałym pomysłem okazało się wprowadzenie kilku humorystycznych scen oraz tańca, które nadały charakteru miłosnej historii Romea i Julii. Do cudownej oprawy wizualnej należy dodać ponadto muzykę Janusza Stokłosy, kreującą klimat konkretnych scen. Wykonywane utwory reprezentowały różne gatunki muzyczne, np. rap.
Po spektaklu uczniowie wymieniali się wrażeniami, przyznawali, że było to niezwykłe i ciekawe doświadczenie, które pozwoliło im zobaczyć teatr w innowacyjnej odsłonie. Dzięki tak nowoczesnej wersji dawna historia zakochanych z Werony stała się zatem przystępna dla współczesnego odbiorcy.
Xymena Korczak