Wycieczki są doskonałym sposobem na poszerzanie horyzontów, poznawanie nowych miejsc i zgłębianie kultury. Jedną z fascynujących opcji jest połączenie zwiedzania historycznych miejsc z odkrywaniem nowoczesnej sztuki. Taka podróż może mieć zarówno wymiar edukacyjny, jak i integracyjny. Zorganizowany 18 kwietnia 2024 r. wyjazd do Sejmu RP oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie zapewnił młodzieży (uczniom klas 1ps, 2pi i 3ps) właśnie takie połączenie.
Pod opieką p. Anety Smętek, p. Xymeny Korczak oraz p. Łukasza Gąsienicy-Gronikowskiego ruszyliśmy z wizytą do serca polskiej demokracji – Sejmu RP. Znajdujący się w Warszawie budynek nie tylko emanuje historycznym znaczeniem, ale również otwiera drzwi do zrozumienia współczesnych procesów politycznych. Po wejściu do gmachu Sejmu odczuwa się niezwykłą atmosferę spowodowaną powagą wspomnianej instytucji, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu losów państwa. Zwiedzanie Sejmu było szansą na bliższe poznanie funkcjonowania polskiego systemu politycznego. Ponadto wizyta w Sali Posiedzeń pozwoliła zrozumieć dynamikę parlamentarnych debat i rzuciła nowe światło na codzienną pracę rządzących. Mieliśmy również okazję zobaczyć na żywo polityków: p. Barbarę Nowacką, p. Stanisława Karczewskiego oraz p. Grzegorza Schetynę.
Następnie udaliśmy się do Centrum Sztuki Współczesnej, aby otworzyć się na nowe doznania estetyczne i intelektualne. Zapoznaliśmy się z takimi niezwykłymi wystawami, jak: „Bizantyjska Nostalgia”, „Po_kłosie. Stanisław Brach” oraz „Sztuka Kobiet II”. Wspomniane muzeum to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Wystawy tam prezentowane dają możliwość nie tylko podziwiania dzieł sztuki, ale także snucia refleksji na temat współczesnych problemów społecznych i ogólnoludzkich. Każde dzieło umieszczone na wystawie wywoływało pytania, skłaniało do myślenia, a także konstruowania własnej interpretacji.
Wyjazd do Sejmu i Centrum Sztuki Współczesnej był podróżą przez historię, współczesność i sztukę. Wycieczka stała się okazją nie tylko do zgłębienia wiedzy o polskiej demokracji oraz instytucjach państwowych, ale także inspiracją do refleksji nad kulturą oraz człowiekiem.
Szymon Kałkowski (uczeń kl. 3ps; sekretarz SU),
Xymena Korczak (polonistka)