Wycieczki szkolne są wyjątkową formą nauki, która pozwala uczniom zdobywać wiedzę w sposób praktyczny i angażujący, a jednocześnie zapewnia im niezapomniane chwile rozrywki. Takie doświadczenia nie tylko poszerzają horyzonty, ale również wzmacniają więzi między uczestnikami. 12 grudnia 2024 r. młodzież z klas 1pcp, 1pi oraz 4pp podczas wyjazdu do Warszawy miała okazję połączyć naukę (wizyta w Muzeum Techniki) z integracją (gra w laserowy paintball). Organizatorką wycieczki była p. Ewa Sujecka, a opiekę nad uczniami sprawowały również p. Xymena Korczak oraz p. Edyta Syska.
Na podbój kosmosu!
Pierwszym punktem programu było Muzeum Techniki znajdujące się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Młodzież miała okazję zwiedzić tam dwie interesujące wystawy tematyczne. Pierwsza z nich – „Wszystkie teleskopy świata: historia badań kosmosu. Polski wkład w badanie i podbój kosmosu” – przeniosła uczniów w świat eksploracji przestrzeni kosmicznej. Na wystawie mogli zobaczyć: modele teleskopów, repliki sond kosmicznych oraz poznać szczegóły związane z osiągnięciami w tej dziedzinie.
Podróże morzem, lądem i powietrzem
Kolejna wystawa – „Historia transportu morzem, lądem i powietrzem” – zabrała uczestników wycieczki w podróż przez dzieje technologii transportowych. Modele statków, samochodów i samolotów, a także szczegółowe opisy ich rozwoju na przestrzeni wieków ukazały, jak ogromny wpływ na nasze codzienne życie mają wynalazki techniczne. Ekspozycja ta nie tylko prezentowała techniczne aspekty rozwoju transportu, ale także podkreślała, jak zmieniały się potrzeby ludzi na przestrzeni wieków i jak transport wpływał na rozwój cywilizacji. Dzięki temu młodzież mogła zobaczyć, jak historia, nauka i technologia wzajemnie na siebie oddziałują.
Przypominając najstarsze wersje komputerów
Uczniowie zwiedzili także wystawę „Historia komputerów – liczy się!” ukazującą rozwój technologii od pierwszych kalkulatorów mechanicznych po nowoczesne komputery osobiste. Dzięki temu uczniowie utwierdzili się w przekonaniu, że wynalazki z dziedziny informatyki znacząco wpływają na współczesny świat.
Laserowa rywalizacja
Po intelektualnych wrażeniach przyszła pora na sporą dawkę emocji podczas gry w laserowy paintball w Gamp Paintball Laser Tag przy ulicy Gierdziejewskiego. Ta dynamiczna i pełna emocji aktywność pozwoliła młodzieży na klasową integrację. Była również formą rywalizacji – rozgrywki bowiem przeprowadzane były grupowo, co sprzyjało współpracy, planowaniu strategii i wzmacnianiu relacji w grupie.
Edukacja i integracja
Wycieczki szkolne niosą ze sobą wiele korzyści. Wizyta w Muzeum Techniki wzbogaciła wiedzę uczniów, zainspirowała ich do zgłębiania tematów związanych z nauką i technologią. Z kolei aktywność na laserowym paintballu nie tylko dostarczyła mnóstwa radości, ale także wzmocniła więzi między uczestnikami. Tego rodzaju wyjazdy pomagają również w rozwijaniu ciekawości świata. Uczniowie wrócili z wycieczki pełni wrażeń, z nowymi wspomnieniami i zapałem do dalszej nauki.
Xymena Korczak