Dnia 28 listopada uczniowie klas Ia i Ids wraz z wychowawcami oraz przewodnikiem panem Andrzejem Skucińskim wybrali się na wycieczkę do Warszawy.
Zwiedzanie rozpoczęło się od Grobu Nieznanego Żołnierza i wysłuchania historii tego miejsca. Uczniowie byli świadkami uroczystej zmiany warty, która odbywa się o każdej pełnej godzinie 24 godziny na dobę.
Spacerując Starym Miastem, uczestnicy wycieczki udali się do Kościoła Świętego Krzyża, w którym mogli zobaczyć wmurowane w filarach świątyni urny z sercami Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta.
Przechadzając się Krakowskim Przedmieściem zwiedzający przystanęli między innymi przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego, który dzięki swoim zasługom dla Polski i polskiego Kościoła Katolickiego został nazwany Prymasem Tysiąclecia. Krótką chwilę poświęcono również na wysłuchanie historii związanej z pomnikiem Adama Mickiewicza, który został odsłonięty w roku 1898, w setną rocznicę urodzin poety.
Kolejnym ciekawym miejscem był dziedziniec Zamku Królewskiego, w którym w roku 1979 utworzono muzeum. Przewodnik opowiedział między innymi, o tym że w swojej długiej historii zamek był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska niemieckie, brandenburskie, rosyjskie i szwedzkie.
Ostatnim punktem zwiedzania była Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, która stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga. W katedrze odbywały się koronacje dwóch władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dnia dzisiejszego w katedrze odbywają się ważne uroczystości narodowe z udziałem najważniejszych władz państwowych.
Po spacerze w zimowej aurze oraz poznaniu walorów kulturowo-historycznych Warszawy przyszedł czas na relaks w ciepłym kinie, gdzie część uczestników wycieczki wybrała się na film „Najlepszy” a pozostali na „Listy do M3”.
Wycieczka przebiegła w miłej, sympatycznej atmosferze i była świetną okazją do integracji grupy oraz poznania się w trochę innych warunkach niż sala lekcyjna.
Marzanna Sokołowska
Iga Czernicka