9 października 2019 r.
Pielgrzymowanie maturzystów Archidiecezji Warszawskiej na Jasną Górę jest już wieloletnią tradycją. W sumie, w tym roku przybyło do Częstochowy w trzech grupach ok. 4 tys. młodych. Tradycyjnie już maturzyści Archidiecezji Warszawskiej pielgrzymują w myśl hasła Dnia Papieskiego. W tym roku to: „Wstańcie, chodźmy”.
Także grupa maturzystów ZSP w Grójcu pod opieką p. Ewy Sujeckiej i p. Grażyny Stolarskiej udała się 9 października do Częstochowy, przed tron Królowej Polski, aby prosić o potrzebne łaski. Każdy zabrał ze sobą swoje prywatne intencje, aby powierzyć je Matce Bożej.
Pobyt na Jasnej Górze rozpoczęliśmy od zwiedzania Skarbca, gdzie przechowywane są najcenniejsze wota, złożone w darze Maryi Jasnogórskiej. Potem podziwialiśmy panoramę klasztoru jasnogórskiego oraz całego miasta z wieży, a także odwiedziliśmy Muzeum jasnogórskie, gdzie można obejrzeć m.in. „sukienki” Matki Bożej, pióro Stefana Żeromskiego oraz wiele innych cennych eksponatów.
Potem udaliśmy się do Bazyliki Jasnogórskiej, gdzie odbyło się czuwanie modlitewne dla maturzystów. Czuwanie poprowadzili klerycy WMSD w Warszawie, a naukę dla młodzieży wygłosił rektor WMSD w Warszawie – ks. Wojciech Bartkowicz. Młodzi ludzie usłyszeli ważne słowa o dokonywaniu wyborów w życiu, o odpowiedzialności za wybór. Ks. Rektor mówił pięknie o tym, że czasami trzeba zaryzykować i wyjść ze swojej wygodnej łódki, aby doświadczyć cudu chodzenia po wodzie – jak Piotr w odczytanym wcześniej fragmencie Ewangelii. Rybak z Galilei, który został Papieżem doświadczył cudu, bo poszedł za głosem Jezusa – mówił ks. Wojciech. Po krótkiej konferencji maturzyści mogli adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Pomagali im w tym swoim śpiewem i komentarzami klerycy z warszawskiego seminarium. Każdy, kto chciał, mógł skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Czuwanie zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.








W samo południe rozpoczęła się Msza Św. w kaplicy jasnogórskiej przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej, której przewodniczył Biskup Piotr Jarecki. W wygłoszonej homilii bp Piotr Jarecki zachęcał maturzystów, by pracowali tak, jakby wszystko od nich zależało, a Bogu ufali tak, jakby wszystko od Boga zależało.- I kiedy te dwie rzeczywistości się ze sobą spotkają, to wtedy mamy receptę na sukces życia – zauważył bp Jarecki. Życzył młodym, by zawsze byli ludźmi nadziei. – A za przyczyną Matki Najświętszej modlę się, żebyście jak najdoskonalej przeprowadzili to, co nazywamy rozeznaniem powołania życiowego, żebyście jako ludzie wierzący wniknęli w zamysł Pana Boga względem własnej osoby i życiowej misji, to jest bardzo istotne. Na tym polega sukces życiowy i nadprzyrodzony, bo jesteśmy powołani do życia wiecznego” – mówił w homilii bp Piotr Jarecki.








Po zakończonej Mszy Św. maturzyści odczytali akt zawierzenia młodzieży Matce Bożej i odmówili dziesiątkę różańca.
Po wspólnej modlitwie maturzyści z naszej szkoły mieli okazję zobaczyć miejsce, do którego zwykle nie ma wstępu. Dzięki uprzejmości Straży Jasnogórskiej mogliśmy wejść do miejsca, z którego grane są na żywo intrady dla Matki Bożej oraz obejrzeć instrumenty, których używa się do ich odgrywania. Potem podziwialiśmy jeszcze niezwykłą Drogę Krzyżową namalowaną przez Jerzego Dudę-Gracza.









Tak zakończyliśmy nasze wspólne pielgrzymowanie i po krótkiej przerwie na posiłek szczęśliwie wróciliśmy do Grójca. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony na zwiedzaniu i modlitwie czas przyniesie obfite owoce.
Ewa Sujecka