29 maja klasa 1di uczestniczyła w wyjątkowej lekcji historii. Pod kierunkiem edukatora z Instytutu Pileckiego uczniowie uczestniczyli w biograficznej grze decyzyjnej, podczas której próbowali się zmierzyć z wyborami jakie podejmowali Polacy w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Uciec z Polski czy do niej powrócić? Pozostać w konspiracji czy ujawnić się po amnestii z 1947 roku? Uczniowie podejmowali decyzje, dyskutowali na ich temat, próbowali uzasadnić taki a nie inny wybór rozważając możliwości i konsekwencje postępowania w powojennej Polsce.
Instytut Pileckiego to miejsce stworzone w celu upamiętniania, dokumentowania i badania historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich.
Pracownicy Instytutu gromadzą i udostępniają dokumenty ukazujące oblicza XX wieku, wspierają badania naukowe, dzięki projektom edukacyjnym i wydarzeniom z pogranicza kultury i historii oraz upowszechniają wiedzę o ubiegłym stuleciu.
Instytut Pileckiego honoruje osoby, które w trudnych czasach niosły pomoc obywatelom polskim i Polakom o innej przynależności państwowej. Na wniosek dyrektora Instytutu Prezydent RP odznacza je medalem Virtus et Fraternitas.