Uczennica grójeckiego ZS laureatką ogólnopolskiego konkursu na mema o tematyce ekonomicznej.
Zagadnienia takie, jak: inflacja, podatki, zyski czy koszty współcześnie nie należą do kręgu pojęć znanych tylko ekonomistom czy przedsiębiorcom. Są to bowiem kwestie, które dotykają każdego człowieka. W związku z tym Warszawski Instytut Bankowości, organizując ogólnopolski konkurs w ramach projektu „Porwani przez ekonomię”, postanowił zachęcić młodzież do humorystycznego przedstawienia zagadnień związanych z ekonomią oraz finansami i tym samym do przystępnego zdobywania wiedzy w tej dziedzinie.
„Ekonomia na wesoło”
Ogólnopolski konkurs „Ekonomia na wesoło” trwał od 15 marca do 2 kwietnia. i został skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych (organizatorem przedsięwzięcia był Warszawski Instytut Bankowości, natomiast partnerem generalnym – mBank). Zadanie uczestników polegało na stworzeniu mema o tematyce ekonomicznej (technika dowolna), który trafnie odda obecną sytuację gospodarczą i będzie formą połączenia zabawy oraz nauki. Projekt ten miał zatem wymiar edukacyjny – trzeba było wykazać się twórczym podejściem do tematu oraz własną interpretacją współczesnych zjawisk finansowych. Wszystko to z kolei miało w przystępny sposób przybliżyć uczniom wiedzę z zakresu ekonomii.
Laureatka z ZS w Grójcu!
Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wpłynęło aż 300 prac konkursowych z ponad 100 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju! Komisja konkursowa spośród tak ogromnej liczby zgłoszeń wyłoniła aż pięciu zwycięzców. Laureatką IV miejsca okazała się uczennica Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu – Martyna Grochal z technikalnej klasy 3pa o profilu ekonomicznym.
Kreatywnie i merytorycznie
Martyna zaskoczyła komisję kreatywnym podejściem do tematu. Jej praca była nie tylko zabawna i błyskotliwa, ale także wyróżniająca się na poziomie merytorycznym. W swoim memie uczennica przedstawiła bowiem problemy ekonomiczne, z którymi boryka się obecnie nasz kraj. Jak sama autorka pracy – Martyna Grochal – wskazuje– Przez taką konstrukcję mema chciałam pokazać trud pracy ekonomistów w tych czasach, paralelnie ukazując to w śmieszny sposób. Na jej plakacie można dostrzec Sarumana (bohatera filmu pt. „Władca Pierścieni” – nakręconego w oparciu o powieść J. R. R. Tolkiena pod tym samym tytułem), który stara się przewidzieć sytuację gospodarczą Polski w kolejnym roku. W tym celu zamyka on oczy, wyciąga swoją dłoń i zatrzymuje ją nad magiczną kulą. Postać ta – zgodnie z zamysłem autorki – zostaje zatem porównana do polskich ekonomistów, którzy ciągle zadają sobie pytanie: „Co będzie?”. Za tą analogią kryje się ponadto głębsze znaczenie. Saruman to przecież wybitny czarodziej, który posiadał rozległą wiedzę na temat tradycji elfich pierścieni (pragnął odkryć tajniki wyrobu pierścieni) i stale ją poszerzał. Ekonomiści – wedle odczytania mema – biorą przykład z tego bohatera i nieustannie starają się zgłębiać tajniki swojej dziedziny.
Xymena Korczak