3 marca 2025 r. w Zespole Szkół w Grójcu miało miejsce niezwykłe spotkanie łączące: przestrzeń powiatu grójeckiego, literaturę, język, wyobraźnię oraz wspomnienia o Stefanie Żeromskim. Tego dnia odbyła się uroczysta gala podsumowująca powiatowy konkurs literacki (organizowany przez ZS Grójec pod patronatem Starosty Grójeckiego i Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego) poświęcony twórczości Żeromskiego – jednego z największych polskich pisarzy. Wydarzenie zorganizowano z okazji setnej rocznicy jego śmierci oraz ustanowienia 2025 roku Rokiem Stefana Żeromskiego.







Wehikuł czasu, czyli o konkursie
I Powiatowy Grójecki Konkurs Literacki, Edycja I: „Wehikuł czasu – bohaterowie Żeromskiego z wizytą w powiecie grójeckim” skierowany był do uczniów klas I-V szkół ponadpodstawowych z powiatu grójeckiego. Miał na celu nie tylko pogłębienie wiedzy o życiu i twórczości autora „Przedwiośnia”, ale także zainspirowanie młodzieży do literackich poszukiwań, pielęgnowania ojczystego języka oraz sztuki pięknego pisania. Patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Powiatu Grójeckiego – p. Krzysztof Ambroziak, Stowarzyszenie im. Stefana Żeromskiego, a patronat medialny sprawowała gazeta „Jabłonka”. Uczestnicy stanęli przed intrygującym wyzwaniem: musieli stworzyć opowiadanie lub wiersze, w których bohaterowie dowolnego dzieła Żeromskiego trafiają do współczesnego powiatu grójeckiego. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a poziom zgłoszonych prac był niezwykle wysoki.
Literackie talenty nagrodzone
Wręczenie nagród odbywało się w podniosłej atmosferze. Wydarzenie swoją obecnością uświetniła bowiem p. prof. Katarzyna Sobolewska, Prezeska Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego, badaczka biografii pisarza oraz jego języka i recepcji dzieł, a także wykładowczyni w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Wyróżnieni uczniowie (z rąk p. prof. Katarzyny Sobolewskiej, Dyrektor ZS Grójec – p. Ewy Banaszek – oraz polonistki – p. Xymeny Korczak) otrzymali: dyplomy, książki, słodycze oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów. Zwycięzcami zostali: I miejsce – Aleksandra Kuligowska (ZS Grójec), II miejsce – Krystian Kalinowski (ZS Jasieniec), III miejsce – Julia Kaczkowska (ZS Grójec), natomiast wyróżnienie należało do – Zuzanny Dąbrowskiej (ZS Jasieniec). Warto podkreślić, że Stowarzyszenie im. Stefana Żeromskiego zadbało także o publikację nagrodzonych prac na swojej stronie internetowej (https://stefanzeromski.pl/konkurs-literacki-w-powiecie-grojeckim/). Dodatkowo nagrody za udział w konkursie otrzymali:
Natasza Tokarska (ZS Jasieniec), Julia Derwisz (ZS Jasieniec), jak również Bartosz Markiewicz (ZS Grójec).






Inspirująca prelekcja o Żeromskim
Po ogłoszeniu wyników p. prof. Katarzyna Sobolewska wygłosiła inspirujący wykład o bogactwie i unikatowości języka Żeromskiego. Jej słowa pozwoliły zgromadzonym na nowo odkryć moc oraz przesłanie takich utworów jak: „Przedwiośnie” oraz „Rozdzióbią nas kruki, wrony”. Pani profesor przybliżyła zgromadzonym wrażliwość pisarza na niuanse polszczyzny, jego dbałość o barwność, rytm słowa, a także zwróciła uwagę na bogactwo przymiotników, które uczyniły jego styl tak charakterystycznym, oddziałującym na emocje i wyobraźnię czytelnika. Wykład był nie tylko analizą warsztatu pisarskiego, ale również refleksją nad współczesnym odbiorem dzieł Żeromskiego. Pasja p. prof. Sobolewskiej i głęboka znajomość twórczości pisarza sprawiły, że słuchacze mogli spojrzeć na dzieła tego autora w nowym świetle oraz dostrzec ich ponadczasowy charakter.
Wyrazy wdzięczności
Organizatorka i koordynatorka konkursu – p. Xymena Korczak – podziękowała wszystkim osobom oraz instytucjom, które przyczyniły się do sukcesu tej inicjatywy. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowała do: Starosty Powiatu Grójeckiego – za patronat honorowy, p. prof. Katarzyny Sobolewskiej – za owocną współpracę, Dyrekcji ZS Grójec – p. Andrzeja Kosatki i p. Ewy Banaszek oraz Rady Rodziców ZS Grójec – za wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia. Słowa uznania zostały również skierowane do p. Joanny Cichackiej, która stworzyła niezwykłą dekorację stylizowaną na gabinet Stefana Żeromskiego, co przywołało atmosferę minionych czasów.







Zachęta do dalszej twórczości
Wydarzenie było nie tylko okazją do uhonorowania młodych talentów literackich, ale także do głębszego poznania twórczości oraz języka jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów w podejmowaniu dialogu między historią a współczesnością.
Xymena Korczak