12 dni intensywnej nauki i niezapomnianych przeżyć w ramach projektu „Interaktywne słowniki dla zawodowców!” dobiegły końca. 30 uczniów III klas Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu "Głuszec" w Grójcu w pierwszej połowie listopada miało okazję uczestniczyć w mobilności grupowej realizowanej w Grecji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), współfinansowanego przez Unię Europejską na zasadach programu Erasmus+.
Głównym celem projektu było rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów, takich jak umiejętności językowe, cyfrowe, społeczne oraz kulturowe. Wspólnie z greckimi rówieśnikami z Leptokarya Lyceum uczniowie uczestniczyli w lekcjach, zajęciach i warsztatach, podczas których przygotowali interaktywne słowniki branżowe, zawierające łącznie ponad 200 haseł w języku polskim i angielskim jako rezultat projektu. Praca obejmowała nie tylko wybór słów, ale także ich tłumaczenia, transkrypcje wywiadów i obudowę graficzną. Podczas warsztatów komputerowych uczniowie uczyli się obsługi narzędzi takich jak WordPress, a zajęcia w grupach pozwoliły na doskonalenie umiejętności technicznych, językowych i społecznych. Zajęcia terenowe były integralną częścią programu. Uczniowie odwiedzili lokalne zakłady pracy i Interaktywne Centrum Informacji o Olimpie, gdzie zgłębiali tematykę branżową, fotografowali materiały i prowadzili wywiady. Wszystko po to, by tworzone słowniki były jak najbardziej atrakcyjne i funkcjonalne.
Ważnym aspektem w europejskich programach edukacyjnych jest międzykulturowa integracja i edukacja kulturowa. Dlatego projekt „Interaktywne słowniki dla zawodowców!” zakładał atrakcyjny program kulturowy, którego celem było zapoznanie uczestników z regionem i kulturą Grecji. Uczniowie odkrywali uroki Meteorów, zwiedzali wyspę Skiathos oraz spędzali czas w malowniczym Litochoro. Greckie rytmy i nauka tradycyjnego tańca Zorby dostarczyły wielu pozytywnych emocji.
Finałem mobilności w Grecji była prezentacja stworzonych przez uczniów słowników. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich zaangażowanie i zdobyte umiejętności.
„Ten projekt to dla nas nie tylko zdobyte nowe umiejętności, ale też niezapomniane doświadczenia, przyjaźnie i inspiracje na przyszłość” – mówi jeden z uczestników.
Rezultaty projektu będą wykorzystywane w codziennej nauce w szkole, a zdobyta wiedza i doświadczenia wzbogacą dalszą ścieżkę edukacyjną uczestników. Projekt „Interaktywne słowniki dla zawodowców!” to doskonały przykład, jak atrakcyjne metody edukacyjne mogą inspirować młodych ludzi do działania, zaangażowania i rozwijania swojego potencjału w międzynarodowym środowisku.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, na zasadach programu Erasmus+.