W dniach 04 - 06.02, 07- 09.02 i 16 -18.02. 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec”- Grójec uczestniczyli w darmowych szkoleniach z zakresu kompetencji społecznych, na których zdobywali wiedzę i umiejętności z zakresu:
- samooceny i bilansu mocnych i słabych stron,
- odkrywania własnych umiejętności i możliwości,
- komunikacji interpersonalnej, instrumentów i segmentów rynku pracy, szans i zagrożeń wynikających z podjęcia zatrudnienia,
- metod aktywnego poszukiwania pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych,
- kreowania wizerunku (wizaż, autoprezentacja, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej) motywacji do podjęcia aktywności.
Szkolenia zakończyły się egzaminem, który odbył się 20 i 21.02. 2019 r. Efektem ukończenia szkolenia będą certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności i wiedzę, które otrzymają uczniowie.
Opisywane zajęcia są częścią większego projektu o nazwie „Inwestycja w przyszłość” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa X Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie 10.3.1 Doskonalenie zawodowe uczniów.
Projekt „Inwestycja w przyszłość” jest projektem partnerskim. Liderem projektu jest SYNTEA S.A. Partnerami Projektu są: - miasto stołeczne Warszawa – dzielnica Targówek, - miasto stołeczne Warszawa – dzielnica Ursus, - miasto stołeczne Warszawa – dzielnica Ochota, - miasto stołeczne Warszawa – dzielnica Bielany, - miasto stołeczne Warszawa – dzielnica Praga Południe, - powiat garwoliński, - powiat miński, - gmina Siennica, - powiat zwoleński, - powiat grójecki. Projekt realizowany jest na terenie województwa mazowieckiego, planowany termin zakończenia to 31.08.2019 r.
Celem głównym projektu jest podniesienie zdolności 1450 uczniów z 17 placówek z województwa mazowieckiego. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec projektem objętych jest 112 uczniów (technik ekonomista, technik handlowiec, technik informatyk).
Projekt wdrażany jest poprzez realizację w szkołach i placówkach kształcenia zawodowego programu rozwojowego dla uczniów obejmujący: dodatkowe zajęcia prowadzące do uzyskania kwalifikacji /uprawnień i rozwijający kompetencje zawodowe, staże realizowane u pracodawców, których celem jest zdobycie doświadczenia zawodowego niezbędnego na rynku pracy oraz doposażenie pracowni zawodowych szkół z projektu w nowoczesny sprzęt odpowiadający środowisku pracy i podnoszący jakość kształcenia zawodowego.
W ramach projektu prowadzone są następujące szkolenia:
- grafik komputerowy,
- inżynieria projektowania komputerowego CAD 2D i 3D,
- kompetencje społeczne,
- modelowanie sieci z wykorzystaniem Cisco Packet Tracert,
- administracja bazą danych PostgreSQL ,
- administracja serwerowymi systemami operacyjnymi – LINUX.
- Zajęcia przygotowujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje A.35., A.36. oraz do wykonywania pracy zawodowej
- Zajęcia przygotowujące do egzaminu zewnętrznego potwierdzającego kwalifikacje A.18., A.22.
Andrzej Kosatka