W Zespole Szkół w Grójcu zakończyły się zajęcia w ramach realizacji projektu„Wysoka jakość kształcenia zawodowego w Powiatach: Grójeckim i Warszawskim Zachodnim”, które odbyły się dzięki współpracy Syntea S.A. w partnerstwie z powiatami: grójeckim oraz warszawskim zachodnim i zostały zaplanowane do realizacji w terminie od 1 kwietnia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku.
Celem projektu jest podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego poprzez organizację dodatkowych zajęć specjalistycznych, zajęć prowadzących do nabycia kompetencji i doradztwa zawodowego i staży/praktyk oraz kursów doskonalących i szkoleń zawodowych dla nauczycieli zawodu oraz poprzez doposażenie pracowni zawodowych w szkołach objętych wsparciem do końca grudnia 2023 roku.
Dzięki projektowi unijnemu, uczniowie Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu "Głuszec" - Grójec w Grójcu oprócz wyjątkowej sposobności do zdobycia cennej wiedzy z zakresu „Druku 3D” oraz „Zarządzania relacjami z klientem z wykorzystaniem systemu CRM” mieli także możliwość uczestnictwa w zajęciach rozszerzających umiejętności zdobywane w ramach uczestnictwa w obowiązkowych zajęciach szkolnych z TIK-u oraz języka angielskiego. Zajęcia odbywały się w dwóch sesjach: wiosennej i jesiennej, każdorazowo w dwóch grupach dziesięcioosobowych, składające się z uczniów z następujących kierunków kształcenia: technik informatyk, technik ekonomista, technik spedytor oraz technik mechanik.
Zajęcia z zakresu Technologii Informacji i Komunikacji (TIK), to doskonały przykład, jak młodzi ludzie mogą wspólnie rozwijać swoje umiejętności i przyczyniać się do postępu edukacyjnego. Uczniowie pod czujnym okiem nauczyciela przedmiotów informatycznych Mariusz Grygi zdobywali praktyczne umiejętności w obszarze obsługi urządzeń cyfrowych i sprzętu informatycznego. Kształtowali umiejętności korzystania z różnorodnych aplikacji i platform edukacyjnych. Poznawali wiedzę dotyczącą zagrożeń w sieci, technik ochrony danych osobowych oraz zasad etyki online.
Zajęcia pozwoliły uczniom zaznajomić się z administracją sieciową i infrastrukturą usługową, rozwijając zrozumienie skomplikowanych systemów w praktyce. Mieli również szansę zapoznać się z zadaniami związanymi z administracją sieciową i infrastrukturą usługową. To doświadczenie pozwoliło im zrozumieć, jak skomplikowane systemy funkcjonują w praktyce i jakie umiejętności są wymagane od specjalistów w tej dziedzinie. Szkolenie skupiało się na efektywnym wykorzystaniu zasobów internetowych do celów edukacyjnych, kształtując umiejętność selekcji, analizy i wykorzystania różnorodnych materiałów online w procesie nauki.
Podsumowując, zajęcia nie tylko poszerzyły wiedzę techniczną uczestników, ale także rozwijały umiejętności społeczne, kreatywność i samodzielność. To innowacyjne podejście do edukacji, które kształtuje przyszłe pokolenie specjalistów w dziedzinie technologii informatycznych.
Z kolei zajęcia z języka angielskiego stanowiły okazję do przełamania bariery komunikacyjnej, a także do podsumowania i wyrażania swoich opinii na temat wiedzy zdobytej na wszystkich zajęciach tego kursu. Praca w małych grupach opracowanie tematów metodą projektu, udział w zróżnicowanych dyskusjach, w których nowopoznane słowa i zwroty służyły uczniom do wyrażania opinii i prezentowania argumentów.
Omawiając w języku angielskim różnorodne zagadnienia takie, jak autoprezentacja, wdrażanie nowych projektów czy też podstawowe zagadnienia związane z drukiem 3D oraz systemem CRM grupy wraz trenerką Małgorzatą Walczak pracowały nad płynnością i poprawnością w mówieniu oraz bieżącym dokonywaniemkorekty popełnianych błędów leksykalno-gramatycznych a także zapisu.
Zespół Szkół im. Armii Krajowej Obwodu "Głuszec" - Grójec stale dąży do zapewnienia swoim uczniom edukacyjnych możliwości. Dlatego też realizowany we współpracy z firmą SYNTEA projekt unijny jest niezwykle wartościowym dopełnieniem programu nauczania a uczestnicy zgodnie twierdza, że:
‘Participating in such projects definitely broadens their horizons’.
Uczestnicy projektu