Mamy kolejną dawkę energii, aby zwiedzać piękne okolice Grecji, a mianowicie słynące z bogatej historii urokliwe miasto Saloniki. W naszych oczach szalenie ciekawa i pełna różnorodności aglomeracja położona u Wybrzeża Morza Egejskiego. Miasto zostało założone ok. 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra, a swoją nazwę zawdzięcza księżniczce imieniem Thesaloniki, która była przyrodnią siostrą Aleksandra Wielkiego. W mieście znajdują się zarówno zabytki pochodzące głównie z czasów rzymskich jak i bizantyjskich. Zdecydowana większość z nich jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pierwszym przystankiem zwiedzania była Biała Wieża wybudowana przy nabrzeżu przez osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego, uważana powszechnie za symbol miasta. Znajduje się w niej Muzeum Kultury Bizantyńskiej. Jej szczyt służy za dogodny punkt widokowy na miasto. Po odwiedzeniu muzeum skierowaliśmy swoje kroki prosto w stronę morza zauważając słynne salonickie parasolki oraz pomnik Aleksandra Wielkiego.
Kolejnym ciekawym miejscem, które udało mam się zobaczyć jest Łuk i Mauzoleum Galeriusza, znane jako Kamara i Rotunda przy ulicy Dimitriosa Gunarisa. Łuk (zachowały się tylko jego resztki) postawiono między 298 a 299 r. n.e. Jest wykonany z czerwonego kamienia i bogato zdobiony. Mauzoleum, natomiast w którym miał być pochowany cesarz Galeriusz, wybudowano ok. 304 roku. W późniejszych czasach zostało zamienione na kościół św. Jerzego.
W Salonikach znajduje się, również Bazylika św. Dymitra (V – VII w.) najważniejsza świątynia miasta. Zabytek jest położony powyżej pozostałości po agorze i rzymskim forum. Znajduje się w nim muzeum, posiada 3 boczne kaplice, a także zespół podziemnych katakumb z celą, w której więziono świętego.
Zachowały się także bizantyńskie obwarowania, m.in. cytadela Heptapyrgion (gr. Siedmiowieżowa), tureckie meczety, bizantyńskie świątynie: Panagia Acheiropoietos (V w.), Hosios Dawid (V-VI w.), Panagia Chalkeon (XI w.), św. Pantelejmona (XII w.), Proroka Eliasza (XIII w.), św. Katarzyny (XIII w.), św. Mikołaja (XIII-XIV w.), Apostołów (XIV w.) oraz monaster Wlatadon (XIV w.).
Obok zabytków rzymskich i bizantyjskich znajdują się przyjemne bary i kawiarenki, gdzie energiczni tesaloniczanie, uwielbiają się bawić w rytmach greckiej muzyki.