Za nami pierwszy tydzień zagranicznych praktyk zawodowych uczniów, realizowanych w ramach programu Erasmus+. Podczas tygodnia w słonecznej Grecji młodzież uczestniczyła w licznych zajęciach i warsztatach zgodnie z programem stażu, zaś „po godzinach” miała okazję lepiej poznać kraj przyjmujący. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową relacją!
Projekt „Zagraniczne staże zawodowe ZS Grójec - szansa na wzrost kompetencji zawodowych uczniów” (nr 2020-1-PL01-KA102-080809) finansowany jest ze środków europejskich w ramach Programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. W projekcie bierze udział 41 uczniów: 15 z oddziałów technik ekonomista, 12 z oddziałów technik handlowiec oraz 14 z oddziałów technik spedytor. W ramach mobilności w projekcie uczniowie odbywają zagraniczne praktyki zawodowe, organizowane w firmach i instytucjach partnerskich na terenie Riwiery Olimpijskiej. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji, umiejętności i wiedzy zawodowej uczniów, zdobycie międzynarodowego doświadczenia profesjonalnego, podniesienie potencjału młodzieży – a dzięki realizacji mobilności podniesione zostaną także kompetencje kluczowe oraz znajomość języka angielskiego wśród uczestników
Podróż rozpoczęła się 30 maja i przebiegła bardzo sprawnie, bowiem już po 28 godzinach znaleźliśmy w miejscu zakwaterowania - Hotel Sun Beach w Platamonas. Po krótkim odpoczynku po podróży już pierwszego dnia odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego uczniowie zapoznali się z kadrą mentorską, szczegółowym planem przebiegu praktyk, zakładanymi rezultatami, oraz zasadami obowiązującymi na terenie hotelu i w trakcie prowadzonych zajęć. Do realizacji programu merytorycznego przystąpiliśmy już pierwszego dnia po przybyciu. Wszystkie oddziały rozpoczęły zajęcia od stosownego szkolenia BHP i instruktażu postępowania w trakcie pracy, tak by zapewnić bezpieczeństwo swoje i innych uczestników. Grupy technik handlowiec oraz technik ekonomista zostały podzielone na międzyoddziałowe grupy projektowe, tak by wzajemnie wspierać się i uzupełniać kompetencyjnie w realizacji zadań. Rozpoczęli oni prace nad przedanalizowaniem wybranych przedsiębiorstw hotelowych na terenie Riwiery Olimpijskiej oraz opracowaniem biznesplanu dla każdego z nich. W projekcie uczniowie mieli za zadanie uwzględnić takie elementy jak analiza konkurencji rynkowej, analiza rynku i grupy docelowej, w tym oszacowanie wielkości rynku i potencjału sprzedażowego, oceny efektywności formy prowadzonej działalności czy analiza SWOT. Młodzież odbyła spotkania z kadrą zarządzającą przedsiębiorstw, zbierając kluczowe informacje na temat potrzeb i oczekiwań interesariuszy. Dodatkowo, technicy handlowcy rozpoczęli również prace nad opracowaniem strategii marketingowej. Program dla uczestników z oddziałów technik spedytor skoncentrowany był natomiast na przeprowadzeniu procesu inwentaryzacji w przedsiębiorstwie, w tym sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji, procedur, instrukcji. Uczniowie uczestniczyli także w działaniach inwentaryzacyjnych w odwiedzanych przedsiębiorstwach, gdzie przeprowadzane były praktyki.
Staż realizowany jest w formie praktyk w przedsiębiorstwach, uzupełnianych zajęciami wykładowymi oraz warsztatowymi. Zastosowana formuła pozwala na maksymalizację rezultatów w zakresie zwiększania wiedzy, kompetencji, umiejętności zawodowych, z uwzględnieniem kontekstu i wymogów rynków międzynarodowych, a także utrwalania tych rezultatów dzięki bezpośredniemu zastosowaniu nowych narzędzi i wiadomości w praktyce. Zagraniczny staż to również ważna okazja do zwiększania kompetencji językowych naszych uczniów – w tym znajomości języka angielskiego w praktycznym, zawodowym wymiarze.
Praktyki realizowane są przez uczniów codziennie w wymiarze od 6-8 godzin. Popołudnia i wieczory wolne od zajęć upływają natomiast na relaksie i poznawaniu niezwykłego regionu Riwiery Olimpijskiej w Grecji. Uczniowie realizują bardzo intensywny program kulturowy, w ramach którego odwiedzili m.in. urokliwe, kamienne miasteczko Stary Pantaleimon, Litochoro wraz z Narodowym Parkiem Olimpu, malowniczym wąwozem i sadzawką Afrodyty, twierdzę Platamonas. Prawdziwą kropką nad i oraz pięknym zwieńczeniem pierwszego tygodnia mobilności był rejs na wyspę Skiathos. Podczas podróży statkiem młodzież poznała tradycyjne tańce greckie, a także… zachwycała się delfinami, które towarzyszyły nam przez znaczną część trasy. Po dotarciu do celu zwiedziliśmy piękną wyspę, w tym Kościół świętego Mikołaja, zjedliśmy pyszny grecki posiłek w tradycyjnej tawernie z widokiem na port oraz zrelaksowaliśmy się na plaży Koukounaries, znanej ze względu na pokrywający ją złocisty piasek. Ponadto, wolny czas spędzamy na pięknej plaży przynależącej do hotelu oraz w basenie, którego lazurowa woda wita nas każdego dnia.
Jak widać pierwszy tydzień naszego pobytu w Grecji upłynął naprawdę intensywnie! Weekend przyniósł chwilę na złapanie oddechu i naładowanie baterii przed realizacją kolejnych zajęć praktycznych.