W ramach programu edukacyjnego "Mobilność kadry w ramach kształcenia zawodowego", dwoje nauczycieli z naszej szkoły otrzymało wsparcie na wyjazd zagraniczny w celu realizacji mobilności w programie Erasmus+. Oto ich relacja z wyjazdu do Grecji.
Pierwsze zajęcia odbywaliśmy w greckiej placówce partnerskiej Olympus Education Services (OES). Poznaliśmy mentorów oraz ich doświadczenia i projekty jakie realizowali ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z placówkami edukacyjnymi z innych krajów niż Polska. Zapoznaliśmy się z infrastrukturą OSE, ofertą dydaktyczną i możliwościami centrum edukacyjnego.
W pierwszym tygodniu pobytu dużo ... rozmawialiśmy i dyskutowaliśmy na różne, acz istotne tematy związane z perspektywami włączania działań wynikających z priorytetów do mobilności oraz codziennej pracy szkoły oraz opowiadaliśmy o dotychczasowych doświadczenia oraz wyzwaniach w sektorze edukacji zawodowej na przykładzie Zespołu Szkół w Grójcu.
Uczestniczyliśmy w wykładzie mentorów i szkoleniowców Olympus Education Services nt. zastosowania metody Design Thinking (DT) w programach edukacyjnych mających na celu zwiększanie kompetencji zawodowych i kluczowych. Dowiedzieliśmy się, że Design Thinking, to metoda pochodząca z biznesu, doskonale nadająca się do rozwiązywania problemów i szukania niestandardowych rozwiązań w szkole i szerzej w edukacji. W kolejnych zajęciach z udziałem uczniów - poprzez Case Study (czyli analizę pojedynczego przypadku, tj. szczegółowy opis przypadku, pozwalający wyciągnąć wnioski co do przyczyn i rezultatów jego przebiegu oraz szerzej danego modelu) przeszliśmy przez poszczególne etapy DT: empatyzację i diagnozę potrzeb, analizę zasobów i potrzeb, generowanie pomysłów, prototypowanie i testowanie.
Analiza Case Study i dyskusja o niej pokazały, że nauczanie w oparciu o Design Thinking w szkoleniach zawodowych skierowanych do różnych branż ma głęboki sens.
W kolejnych dniach poznawaliśmy zastosowanie narzędzi cyfrowych, w tym równolegle z uczniami tworzyliśmy strony internetowe w języku HTML (HyperText Markup Language, co po polsku oznacza hipertekstowy język znaczników) oraz za pomocą systemu zarządzania treścią WORDPRESS z wtyczką Elementor (narzędzie do szybkiego tworzenia stron internetowych). Pozytywnie przeanalizowaliśmy zasadność wykorzystania tych narzędzi cyfrowych w działalności Zespołu Szkół Grójec (w obszarze zarówno edukacyjnym jak i promocyjnym).
Ponadto dwukrotnie wizytowaliśmy i asystowaliśmy prowadzącemu greckiemu edukatorowi w zajęciach prowadzonych w centrum edukacyjnym Olympus Education Services o tematyce związanej budowaniem stron www z wykorzystaniem WODPRESS i HTML. Na zajęciach wykonalismy broszurę (handout) dotyczący celów i sposobów wykorzystania narzędzia WORDPRESS jako elementu zwiększające atrakcyjność kształcenia zawodowego w szkole.
W pracowni komputerowej odbyliśmy również szkolenie praktyczne z wykorzystania aplikacji CANVA i wykonaliśmy kolejny handout dotyczący CANVY - jak z jej pomocą ulepszyć jakość kształcenia zawodowego w naszej szkole.
W efekcie szkoleń pierwszego tygodnia zwiększyliśmy znajomość języka angielskiego, także w wymiarze zawodowym, wiedzę na temat ponadnarodowych działań skierowanych do sektora kształcenia zawodowego w Unii Europejskiej, w tym na temat programu Erasmus+ w kontekście wyzwań, celów i priorytetów programu. Rozwinęliśmy także własne kompetencje zawodowe w zakresie podnoszenia jakości, atrakcyjności, efektywności realizacji procesu edukacyjnego poprzez włączanie nowych, innowacyjnych elementów związanych z wykorzystaniem technologii teleinformatycznych (TIK) w pracy zawodowej. Poprawiliśmy kompetencje związane ze współpracą w grupie, w tym w zakresie dyskusji, negocjacji i dzielenia ról projektowych.
Potwierdzamy, że angielskie powiedzenie "Never Stop Learning" (Nigdy nie przestawaj się uczyć) ma głęboki sens. ;)
Joanna CICHACKA & Daniel NOWAK