Czas na podsumowanie greckich staży zawodowych, w których uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ramach projektu Erasmus+. Jak poradzili sobie podczas praktyk w zagranicznych przedsiębiorstwach?
Najważniejsze informacje na temat projektu
Przypomnijmy, iż praktyki zostały przeprowadzone w ramach projektu „Zagraniczne staże zawodowe ZS Grójec – szansa na wzrost kompetencji zawodowych uczniów”. Mobilność w tej inicjatywie odbywała się w dniach 30.05-12.06 w Grecji. Uczniowie zameldowani zostali w hotelu Sun Beach w Platamonas, a podczas dwóch tygodni realizowali praktyki zorganizowane we współpracy z instytucją przyjmującą - OLYMPUS EDUCATION SERVICES - i różnymi przedsiębiorstwami na Riwierze Olimpijskiej. W stażu wzięło udział 15 uczniów z klas technik ekonomista, 12 z oddziałów technik handlowiec oraz 14 z klas technik spedytor. Cele projektu to m.in. zwiększenie kompetencji, umiejętności i wiedzy zawodowej uczniów, zdobycie międzynarodowego doświadczenia profesjonalnego, podniesienie potencjału młodzieży – a dzięki realizacji mobilności podniesione zostały także kompetencje kluczowe oraz znajomość języka angielskiego wśród uczestników.
Finansowanie
Projekt finansowany jest ze środków europejskich w ramach Programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.
Przebieg praktyk zawodowych
Ci, którzy śledzą stronę szkoły czy nasze media społecznościowe, z pewnością zapoznali się już z artykułami promocyjnymi, podsumowującymi pierwszy tydzień greckiej mobilności. W ciągu 10 dni zajęć w zagranicznym stażu nasi uczniowie zrealizowali program merytoryczny, pod okiem mentorów z instytucji przyjmującej doskonaląc swoje umiejętności zawodowe i rozwijając kompetencje. Udział w projekcie dał im szansę na zdobycie cennego doświadczenia, wzbogacenie CV i nabycie wiedzy, utrwalonej poprzez praktykę, zgodnej z europejskimi standardami branżowymi. Ponieważ komunikacja w trakcie zajęć odbywała się w języku angielskim, mobilność znacząco wpłynęła na poziom wielojęzyczności uczniów, którzy rozwinęli znajomość fachowego słownictwa oraz pewność w posługiwaniu się językiem obcym.
Formuła programu obejmowała wprowadzenie merytoryczne w tematykę stażu oraz sytuację danego przedsiębiorstwa, po którym następowały zajęcia praktyczne. Pozwoliło to utrwalić rezultaty i uporządkować pozyskaną wiedzę i informacje. Podczas zajęć zwłaszcza grupa spedytorów realizowała zadania w różnego typu firmach i instytucjach, dzięki czemu poznawane procedury były stosowane z uwzględnieniem specyfiki wielu branż. Ważnym elementem w przypadku wszystkich grup było także zwiększanie praktycznej znajomości programów i narzędzi cyfrowych, usprawniających realizację zadań w przedsiębiorstwach i pozwalających na automatyzację części zadań. Oprogramowanie zostało dobrane z jednej strony przy uwzględnieniu rynkowego wykorzystania – a więc uczniowie poznawali te narzędzia, które są najczęściej stosowane w firmach, z drugiej natomiast zgodnie z wymogami podstawy programowej nauczania.
Praktyki w grupach handlowców i ekonomistów dotyczyły zagadnień tworzenia oraz wdrażania strategii biznesowej i marketingowej przedsiębiorstw. W tym zakresie uczniowie współpracowali z odpowiednimi działami oraz kadrą zarządzającą hoteli na terenie Riwiery Olimpijskiej. Młodzież została podzielona na międzyoddziałowe grupy zadaniowe, tak by wzajemnie uzupełniać swoje kompetencje podczas realizacji kolejnych zadań.
„Ekonomiści” rozpoczęli staż od poznania wymaganych składowych biznesplanu. Po podziale na grupy i przydzieleniu przedsiębiorstwa, które miało zostać poddane analizie, uczniowie zbadali formy prowadzonych działalności w firmach, skupiając się zwłaszcza na ich efektywności. Następnie odbyły się kluczowe dla dalszych prac spotkania z kadrą zarządzającą hoteli, podczas których omówiono potrzeby wewnętrzne, zasoby i potencjał dalszego rozwoju instytucji. Zebrane informacje młodzież wykorzystała w tworzonych przez siebie analizach SWOT jako nieodłącznych częściach biznesplanu. Kolejnym zagadnieniem były aspekty związane z ewidencjonowaniem kosztów, prognozowaniem przychodów i tworzeniem kosztorysów planowanych inwestycji. Uczniowie opracowywali tę dokumentację we współpracy i pod nadzorem działów księgowych hoteli, a jednym z zadań było samodzielne stworzenie narzędzi sprawozdawczych w programie MS Excel. Następne dni poświęcone zostały na analizowanie danych dotyczących rynku i klientów, dostosowywaniu kreowanych pomysłów do wniosków płynących z badania i potencjalnych ryzyk.
Grupa „handlowców” tworzyła komplementarne względem biznesplanów strategie marketingowe. Prace zostały rozpoczęte od przeanalizowania otoczenia hoteli: konkurencji, perspektyw rozwoju rynku, a także badania potencjalnych grup docelowych. Na tej podstawie oszacowany został potencjał sprzedażowy, a uczniowie przeprowadzili dobór mediów i przekazów do kampanii reklamowej oraz wyznaczyli przewidywane budżety działań marketingowych. Wypracowane strategie podlegały następnie egzekucji w tworzonych materiałach – grupy przygotowały m.in. broszury reklamowe poświęcone planowanym do wdrożenia innowacjom w hotelach.
Wypracowane biznesplany, strategie marketingowe oraz materiały reklamowe zostały zaprezentowane podczas ostatniego dnia stażu. Zajęcia zostały przeprowadzone w formule paneli dyskusyjnych, tak by każda z grup mogła ocenić prace kolegów, wskazując możliwe zmiany i optymalizacje. Następnie mentorzy podsumowali całość stażu oraz ocenili uzyskane efekty.
Tematyka stażu w grupie „spedytorów” skoncentrowana była wokół zagadnień związanych z inwentaryzacją. Szkolenie rozpoczęło się od zapoznania z różnego rodzaju dokumentami wykorzystywanymi w obrocie magazynowym oraz inwentaryzacjach, a uczniowie w grupach opracowywali regulaminy oraz procedury. Kolejnym krokiem było przeanalizowanie rezultatów inwentaryzacji – metody oceny poprawności efektów, wprowadzanie różnic do systemu magazynowego oraz ich interpretacja, tworzenie dokumentacji i raportów. Informacje zdobyte podczas szkolenia uczniowie wykorzystywali, przeprowadzając inwentaryzacje m.in. w hotelowym magazynie, hurtowni napojów oraz składzie materiałów budowlanych.
W przypadku wszystkich grup program praktyk przewidziany w projekcie został zrealizowany w całości – a młodzież uzyskała bardzo dobre rezultaty, zarówno w obszarze efektów materialnych, jak i rozwoju wiedzy, kompetencji i umiejętności. Dodatkowo, w ramach uzupełnienia zajęć merytorycznych, uczestnicy brali udział w konwersatoriach z języka angielskiego, a pod okiem mentorów i pilotów poznali nawet podstawy języka greckiego.
Wspomnienia z greckiej podróży
Przeprowadzone zajęcia merytoryczne i praktyki pozwoliły na wzmocnienie kompetencji zawodowych uczniów, jednak ważnym celem projektu było także wzmacnianie kompetencji kluczowych – realizowane również dzięki tzw. programowi kulturowemu. W ciągu 12 dni spędzonych w Grecji uczestnicy wzięli udział w wielu wycieczkach, podczas których poznawali uroki Riwiery Olimpijskiej. Na naszej stronie internetowej oraz Facebooku szkoły szczegółowo relacjonowaliśmy ten aspekt mobilności – a w promocję projektu w tym wymiarze zaangażowani zostali także uczniowie, którzy ochoczo przygotowywali materiały zdjęciowe, artykuły i posty. Co zwiedzili uczestnicy? Wśród atrakcji znalazły się m.in. Meteory, wyspa Skiathos, Litochoro, Stary Pantaleimon, Olimpijski Park Narodowy, Saloniki czy Platamonas. Wycieczki odbywały się w dni wolne od zajęć lub po godzinach praktyk. Zwiedzaniu nieodmiennie towarzyszyły bardzo ciekawe wstępy merytoryczne przygotowywane przez pilotów i przewodników, a podczas wyjazdów na uczniów niejednokrotnie czekały niespodzianki, jak degustacje czy nauka tradycyjnych greckich tańców.