Zespół Szkół im. Armii Krajowej Obwodu "Głuszec" - Grójec w Grójcu informuje o zakończeniu projektu Erasmus+ o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000147802. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej, projekt ten umożliwił uczniom i nauczycielom zdobycie cennych doświadczeń zawodowych i edukacyjnych na międzynarodowej arenie. Projekt został zrealizowany w ramach programu ERASMUS+, Sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, Akcja 1.
Cele i Założenia Projektu
Głównym celem projektu było podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez praktyki zawodowe dla uczniów naszej szkoły. 22 uczniów z kierunków technik ekonomista, technik handlowiec, technik spedytor, technik informatyk i technik programista zostało wybranych w procesie rekrutacji, do udziału w praktykach zawodowych w Grecji. Mobilność została przeprowadzona w marcu 2024 roku.
Przed wyjazdem uczniowie przeszli intensywne zajęcia przygotowawcze.
Program praktyk w Grecji obejmował około 80 godzin zajęć praktycznych (10 dni) oraz bogaty program kulturowy (2 dni). Mobilność odbyła się w terminie od 15 do 26 marca 2024 roku (+2 dni podróży).
Przebieg Mobilności
Pogram merytoryczny – praktyki zawodowe
Uczniowie podczas greckiej mobilności zostali byli podzieleni na trzy grupy specjalistyczne: biznesową, informatyczną oraz spedytorsko-logistyczną.
Grupa Biznesowa
Ekonomiści i handlowcy pracowali nad raportami o konkurencji na rynku, analizą polityki cenowej i sezonowości sprzedaży. Poznawali różne narzędzia marketingowe, w tym media społecznościowe, co pozwoliło na rozwinięcie umiejętności związanych z digital marketingiem i strategią biznesową. Uczniowie pracowali nad materiałami graficznymi, treściami reklamowymi. Tworzyli także broszury informacyjne, wykorzystując poznane platformy i narzędzia do opracowania materiałów graficznych.
Grupa Informatyczna
Informatycy i programiści zajmowali się tworzeniem witryn internetowych, analizując ich funkcjonalność oraz panele administracyjne. Skupili się na projektowaniu struktury witryny z uwzględnieniem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasad uniwersalnego projektowania. Przygotowywali także artykuły na strony internetowe w języku angielskim, opracowywali grafikę strony oraz budowali bazy danych. Uczestniczyli także w warsztatach z robotyki. Projektowali i programowali roboty z Lego, co pozwoliło im na praktyczne zastosowanie nowych umiejętności programistycznych.
Grupa Spedytorsko-Logistyczna
Logistycy i spedytorzy podczas praktyk zdobywali wiedzę na temat dokumentów magazynowych, analizując ich poprawność oraz proces obiegu. Pracując z systemem magazynowym, wprowadzali dane i generowali raporty. Uczniowie stworzyli także własne procedury inwentaryzacyjne – analizowali dokumentację, opracowywali plan i dzielili obowiązki oraz role w procesie. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach komputerowych, gdzie projektowali broszury i plakaty promujące spedycję. Podczas warsztatów logistycznych brali udział w zajęciach praktycznych, pracując z programem Power Fleet i planując trasy dla kierowców jednoosobowych.
Program Kulturowy
Program kulturowy obejmował wizyty w malowniczych miejscach Grecji. Uczniowie odwiedzili Litochoro, zwane „greckim Zakopanem”, oraz Meteory, gdzie podziwiali monumentalne klasztory wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kalambace zwiedzili pracownię ikon, poznając proces ich pisania.
Zwiedzili również Muzeum Nauki i Techniki w Katerini oraz starożytny amfiteatr i ruiny katedry w Larisie. Odwiedzili zamek Platamon oraz lokalny targ w Leptokarii, gdzie zakupili regionalne produkty.
Program kulturowy został dostosowany do profilów kształcenia uczniów i ich zainteresowań zawodowych, dlatego uczniowie udali się także do JOIST Innovation Park w Larisie, gdzie obejrzeli wystawę przedstawiającą zmiany w życiu ludzi oraz rewolucję przemysłową. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z wirtualnej rzeczywistości i pracy z programami 3D. W Muzeum Nauki i Techniki w Katerini zdobyli wiedzę m.in. o historii komputera i Internetu.
Uczniowie odwiedzili też Thessaloniki – drugie co do wielkości miasto w Grecji, założone przez Kassandrosa i nazwane na cześć jego żony Thessaloniki, siostry Aleksandra Wielkiego. Udali się także do Werginy, gdzie w Muzeum podziwiali królewskie grobowce.
Niezwykłą okazją, by poczuć ducha Grecji, było uczestnictwo w ważnym dla Greków święcie. Uczniowie z ciekawością obserwowali paradę w Leptokarii, celebrowaną na cześć Odzyskania Niepodległości przez Grecję!
Certyfikaty
Ostatni dzień mobilności w Grecji był pełen refleksji i podsumowań. Uczestnicy projektu brali udział w zajęciach podsumowujących praktyki zawodowe, przeprowadzili ocenę osiągniętych efektów kształcenia oraz podzielili się swoimi doświadczeniami i refleksjami. Wręczono im certyfikaty potwierdzające nabycie nowych kompetencji i uczestnictwa w międzynarodowych praktykach.
Job Shadowing dla Nauczycieli
Projekt obejmował także program job shadowing dla nauczycieli. Nauczycielka naszej szkoły - Pani Joanna Cichacka, miała okazję obserwować codzienną pracę nauczycieli w Grecji i sposób realizacji edukacji zawodowej, co pozwoliło jej na zrozumienie różnic międzykulturowych w podejściach edukacyjnych. Dzięki temu zdobyła cenne doświadczenie zawodowe, które może zastosować w pracy dydaktycznej, wzbogacając proces nauczania o międzynarodowe perspektywy.