W niedzielę 5 marca, Dominik Jankowski oraz Jakub Potwardowski reprezentowali naszą Szkołę w XI edycji „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM” zorganizowanym przez Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w rezerwacie przyrody „Modrzewina”.
W 2011r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa, oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944 - 1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
W biegu na dystansie 1963 metrów, (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wzięli udział Żołnierze Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Grójcu, Urzędu Miasta i Gminy Grójec, Nadleśnictwa w Grójcu, Gminy Belsk Duży, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Aresztu Śledczego oraz uczniowie Szkół z Grójca, Tarczyna i Mogielnicy. Uczestnicy biegu mieli na sobie, przygotowane przez organizatorów, koszulki z wizerunkami m.in. rotmistrza Pileckiego, a w dłoniach trzymali flagi. Po przekroczeniu mety, każdy z biegaczy otrzymał pamiątkowy medal.
Podsumowaniem spotkania było ognisko z kiełbaskami.
Iga Czernicka