22 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja wychowawcza. Grupa uczniów z klas 5pi oraz 3pcd miała przyjemność spotkania Pana Dawida Jarząbka-Nowaka, Prezesa Zarządu Fundacji Klementyna. Spotkanie to było wyjątkową okazją, by zgłębić temat wolontariatu oraz jego znaczenia w życiu społecznym i zawodowym.
W dniu 6 grudnia uczennica klasy 5PI, Aleksandra Kuligowska, pod opieką pana Łukasza Gąsienicy-Gronikowskiego wzięła udział w II okręgowym etapie Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Olimpiada odbyła się na prestiżowej Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
W pierwszym etapie Olimpiady Aleksandra napisała pracę na temat „Terroryzmu jako zagrożenia dla państwa i jednostki”. Jej praca, wyróżniająca się wysokim poziomem merytorycznym i oryginalnym podejściem do tematu, została doceniona przez kapitułę konkursową, co umożliwiło jej awans do kolejnego etapu.
Podczas II etapu uczestnicy zmierzyli się z testem wiedzy obejmującym szeroki zakres zagadnień związanych z bezpieczeństwem narodowym, obronnością, współczesnymi konfliktami zbrojnymi oraz problemami globalnymi, takimi jak cyberbezpieczeństwo czy migracje. Po zakończeniu części konkursowej uczniowie mieli okazję wysłuchać inspirującego wykładu dr. Hab. Marka Fałdowskiego pt. „Wybrane narzędzia Interpolu w zwalczaniu przestępczości”.
Aleksandra ma szansę na wyjątkową nagrodę – indeks uprawniający do studiowania na wszystkich państwowych uczelniach służb mundurowych w Polsce.
Udział młodzieży w olimpiadach związanych z obronnością i bezpieczeństwem ma szczególne znaczenie w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej. W obliczu zmieniających się zagrożeń, takich jak cyberataki, terroryzm czy konflikty zbrojne, wiedza i świadomość na temat obronności są kluczowe zarówno dla bezpieczeństwa państwa, jak i jego obywateli.
14 listopada 2024 r.w Zespole Szkół w Grójcu odbył się szkolny Turniej Szachowy, który przyciągnął młodych miłośników królewskiej gry. Rywalizacja przebiegała w systemie "każdy z każdym", co pozwoliło na sprawiedliwe wyłonienie najlepszych szachistów spośród uczestników.
Czym tak naprawdę jest poezja? Poezja to kształtowanie wyobraźni, wzbogacenie języka o słowa, które pomagają wyrażać siebie. Poezja to rozbudzanie empatii, dlatego sprawia, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą. Poezja jest dla każdego. Łączy ludzi, skłania do refleksji, czyni życie piękniejszym. Poezja jest wtedy, gdy emocja znalazła swoją myśl, a myśl znalazła słowa.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (International Volunteer Day, IVD), również Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Wspierający Rozwój Gospodarczy i Społeczny – święto obchodzone corocznie 5 grudnia ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją 40/212 z 17 grudnia 1985 roku.
W tym roku, bo już 1 grudnia zawitali na Grójecki Rynek Mikołaje na motorach. Po raz kolejny Motomikołajki organizowane są przez Klub Motocyklowy Cobra z przyjaciółmi. W tym roku frekwencja jak i i ilość atrakcji dla najmłodszych i dorosłych przerosła oczekiwania organizatorów, a wszystko po to by wspomóc leczenie i rehabilitację małego Arusia Rybickiego, który jest uczniem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach.
W środę, 4 grudnia 2024 roku, w Kamienicy Deskurów w Radomiu odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczniów z regionu radomskiego. Organizatorem wydarzenia była radomska delegatura Kuratorium Oświaty w Warszawie. W tym roku stypendium otrzymało 63 uczniów, wśród których 35 to dziewczęta. Nagrodzeni to młodzi ludzie, którzy uzyskali najwyższe wyniki w swoich szkołach lub wyróżnili się wyjątkowymi osiągnięciami w wybranych dziedzinach wiedzy.
W dniu 29.11.2024 roku w Zespole Szkół odbyło się spotkanie na rzecz rozwoju kształcenia dualnego zawarta w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą: ,,Rozwój potencjału organizacyjnego i infrastrukturalnego Cechu w Grójcu”, realizowanego w ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030.
W spotkaniu brali udział Dyrektor szkoły, Kierownik Szkolenia Praktycznego, nauczyciele przedmiotów zawodowych, przedstawiciele CECH-u, urzędu pracy i pracodawcy.
„Fotografia to nie tylko zabytki: to przede wszystkim uchwycenie chwili niezauważalnej dla innych osób, dopóki nie zostanie uwieczniona”.
(M. Gruszczyńska)
Już po raz kolejny młodzież Zespołu Szkół w Grójcu miała możliwość doskonalić swoje umiejętności polonistyczno-artystyczne. A to wszystko za sprawą innowacji pedagogicznej łączącej sztukę, fotografię i literaturę. „Zrozumieć obraz, zdjęcie, rzeźbę – kurs fotograficzno-literacki” jest programem metodycznym przeznaczonym dla uczniów klas: 5pa i 5pi Technikum. Jego pomysłodawczynią oraz realizatorką jest polonistka – p. Xymena Korczak.