Zespół Szkół po raz kolejny włączył się w realizację programu pt. „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego.
Dzięki realizacji programu uczniowie z naszej szkoły skorzystali z możliwości zakupienia biletów wstępu za symboliczną złotówkę do Muzeum Etnograficznego w Warszawie jednego z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce, utworzonego Warszawie w 1888 roku. Nasi uczniowie wzięli udział w dwóch lekcjach muzealnych.
Chłopomania: „Chłop potęga jest i basta!” Czy było to stwierdzenie faktu, czy daleko posunięta ironia? W trakcie zajęć uczestnikom i uczestniczkom przedstawiony został krótki zarys historii rozwoju relacji chłop – szlachta (do XIX wieku) oraz kontekst społeczny, który zaowocował powstaniem mitu dobrego i mądrego chłopa określanego mianem „chłopomanii”. Wskazany został fakt, że nie tylko literatura piękna budowała ten mit, ale również rodząca się etnografia. Na zajęciach odnieśliśmy się również do współczesnej dyskusji o naszej tożsamości. Moda na Zakopane. Skąd się wzięła ciupaga na straganie w Sopocie?
Podczas zajęć zastanowiliśmy się nad kultowością Zakopanego oraz kulturotwórczą rolą Podhala w okresie Młodej Polski i w dwudziestoleciu międzywojennym. Uczniowie poznali najważniejsze elementy sztuki ludowej i rzemieślniczej tego regionu. Porozmawialiśmy o poszukiwaniach nowoczesnego stylu narodowego w sztuce i wspólnie zastanowiliśmy się nad motywami podhalańskimi w twórczości Zofii Stryjeńskiej czy Władysława Skoczylasa.