16 marca, uczniowie klas czwartych, uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Służby Więziennej Aresztu Śledczego w Grójcu w ramach doradztwa zawodowego. Spotkanie miało charakter prewencyjno edukacyjny, a także promowało Służbę Więzienną jako potencjalnego pracodawcę.
W trakcie spotkania szeroko omówiono funkcjonowanie jednostki penitencjarnej. Uczniowie mogli usłyszeć o specyfice służby i pracy, zarówno funkcjonariuszy, jak i pracowników cywilnych. Dowiedzieli się również, że praca w Służbie Więziennej może być bardzo satysfakcjonująca i pełna wyzwań.
Przedstawiono powody, dla których warto rozważyć pracę w tej dziedzinie:
- Pomoc w poprawie bezpieczeństwa publicznego - praca w Służbie Więziennej ma na celu utrzymanie porządku w zakładach karnych i zapewnienie bezpieczeństwa dla społeczeństwa. Dzięki pracy w służbie więziennej można wpływać na poprawę bezpieczeństwa publicznego i mieć wpływ na redukcję przestępczości.
- Wyjątkowe wyzwania - praca wymaga od pracowników elastyczności i szybkiego reagowania na sytuacje. W każdym dniu, praca w Służbie Więziennej może przedstawić nowe wyzwania, które wymagają myślenia i działania w czasie rzeczywistym.
- Rozwój zawodowy - praca w Służbie Więziennej oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego, w tym szkolenia, kursy i możliwości awansu. Ponadto, zdobyta wiedza i doświadczenie może być cennym atutem w dalszej karierze zawodowej.
- Stabilność zatrudnienia - to praca w sektorze publicznym, co oznacza, że oferuje ona stabilność zatrudnienia oraz korzystne warunki pracy, takie jak ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i inne świadczenia socjalne.
- Satysfakcja z pomagania innym - praca w Służbie Więziennej może być bardzo satysfakcjonująca dla osób, które cenią sobie możliwość pomagania innym. Praca ta daje okazję do nawiązywania kontaktów z więźniami, pomagania im w poprawie ich sytuacji życiowej i przyczyniania się do ich rehabilitacji.
Oprócz promowania pracy w Służbie Więziennej przez jej przedstawicieli, spotkanie miało również charakter prewencji i miało na celu ostrzeżenie młodzieży przed łamaniem prawa i skutkami z tym związanymi, a także służyło podniesieniu świadomości prawnej młodych ludzi.
Iga Czernicka