Aby dobrze kształtować TERAŹNIEJSZOŚĆ i PRZYSZŁOŚĆ, trzeba nieustannie pamiętać o PRZESZŁOŚCI. Na kartach historii zapisało się wielu ludzi, dzięki którym możemy żyć w niepodległym kraju – ludzi, którzy potrafili „pięknie żyć” i „pięknie umierać”. 23 marca 2023 r. społeczność ZS w Grójcu obchodziła Święto Patrona, a zatem wspominała tych, którzy tworzyli Armię Krajową Obwodu „Głuszec – Grójec” – bohaterów walczących za Ojczyznę i gotowych oddać za nią swoje życie.
W hołdzie bohaterom
Święto Żołnierzy Armii Krajowej jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla całej społeczności Grójca (od 2014 r. z inicjatywy Przewodniczącego Rady Powiatu – Janusza Karbowiaka – Szkoła wspólnie z grójczanami wspomina swojego Patrona i rocznicę akcji na Caritas). Właśnie dlatego obchodzone jest ze szczególną czcią i wyrazem hołdu dla bohaterów pochodzących z naszego regionu. Program tegorocznej uroczystości składał się z wielu punktów. Wszystko rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod tablicą umieszczoną na budynku dawnego Caritasu przy ulicy Mogielnickiej. Następnie w kościele św. Mikołaja w Grójcu odbyła się uroczysta Msza Święta (podczas której kazanie wygłosił ks. Mariusz Słowik), połączona z poświęceniem Sztandaru szkolnego. Dalsza część obchodów Święta Patrona odbyła się już w budynku ZS w Grójcu.
Zaproszeni goście
Na uroczystości Święta Patrona Szkoły pojawili się zaszczytni goście. Wśród nich byli: Krzysztof Zięba (reprezentujący swojego ojca, kpt. Stanisława Ziębę – żołnierza AK), Stanisław Karczewski – Senator RP, Marek Suski i Mirosław Maliszewski – Posłowie na Sejm RP, Leszek Przybytniak – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Ambroziak – Starosta Powiatu Grójeckiego, Janusz Karbowiak – Przewodniczący Rady Powiatu, Jolanta Sitarek – Wicestarosta Powiatu Grójeckiego, płk Andrzej Kozera – Dowódca Garnizonu Grójec, Maciej Jarosiński – Skarbnik Światowego Związku Żołnierzy AK, Paweł Siennicki – Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, Teresa Bednarska – Radna Powiatu Grójeckiego, Adrian Barański – Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Radomiu, Jarosław Rupiewicz – Wiceburmistrz Gminy i Miasta Grójec, Karol Biedrzycki – Przewodniczący Rady Miejskiej w Grójcu, Ks. kan. Zbigniew Stefaniak – Dziekan Dekanatu Grójeckiego, mł. insp. Wojciech Bednarski – Komendant Powiatowy Policji w Grójcu, bryg. Krzysztof Kędziera – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu. Nie zabrakło również przedstawicieli rodzin żołnierzy AK – Alicji Pękackiej, Teresy Jastrzębskiej, Marka Kołomańskiego, Krzysztofa Lipińskiego, por. Zbigniewa Michaluka, Ewy Keller i Elżbiety Jędrzejczak. Ponadto wśród zgromadzonych znaleźli się także: siostra Elżbieta Brandenburg – Dyrektor Przedszkola im. bł. O. Honorata Koźmińskiego, emerytowani nauczyciele i pracownicy administracji oraz obsługi, Dyrekcja Szkoły, Rada Pedagogiczna, przedstawiciele Rady Rodziców: Wioletta Potwardowska i Katarzyna Narloch oraz młodzież ZS w Grójcu.
Uroczystości w ZS w Grójcu
Część oficjalna rozpoczęła się od uroczystego powitania wszystkich zgromadzonych przez Dyrektora Szkoły – Andrzeja Kosatkę. W swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest rola Patrona Szkoły: „Czyny żołnierzy AK obwodu «Głuszec – Grójec» uświadamiają nam, że każde pokolenie powinno zdawać sobie sprawę, że wolność ojczyzny – tak po bohatersku wywalczona przez patriotów na przestrzeni wieków – wymaga, by pamiętać o swoich bohaterach, o ich odwadze, ofiarności oraz miłości do Polski i narodu”. Warto także podkreślić, że podczas tego wydarzenia Maciej Jarosiński – Skarbnik Światowego Związku Żołnierzy AK – nadał Andrzejowi Kosatce odznaczenie pamiątkowe za zasługi dla „ŚZŻAK”. Odznaczenie to zostanie przekazane do Sali Pamięci Żołnierzy AK, która mieści się w budynku ZS.
Sztandar Szkoły
Jak poinformował Dyrektor – Szkoła zainicjowała wykonanie repliki sztandaru żołnierzy AK obwodu „Głuszec–Grójec”. Sztandar został ufundowany przez rodziców i uczniów, którzy sfinansowali również renowację oryginalnego Sztandaru (znajdującego się w Sanktuarium w Lewiczynie). Uroczystość poświęcenia odbyła się podczas dożynek 5 września 2021 r. W związku ze zmianą nazwy Szkoły Rada Rodziców ufundowała także nowy Sztandar Szkoły, który był gotowy już w 2020 r., jednak wybuch pandemii spowodował konieczność przesunięcia terminu uroczystości. Podczas obchodów Dnia Patrona odbyło się także pamiątkowe wbicie gwoździ w drzewiec owego Sztandaru oraz przekazanie go na ręce Dyrektora, a następnie uczniów ZS w Grójcu. Jak mówił Andrzej Kosatka: „Dziś możemy z dumą uroczyście prezentować Sztandar Szkoły i powiedzieć, że na niego zasłużyliśmy. Jest on wyrazem symbolicznego połączenia tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny (naszego Patrona), z tymi, którzy z tej wolności korzystają. Łączy zatem przeszłość z teraźniejszością”. Także Leszek Przybytniak podkreślał, że wspomniane wydarzenie jest: „ujęciem pewnej cząstki historii, tak ważnej dla Grójca i naszej okolicy”.
Wielkie słowa z wielkiej okazji
Podczas wydarzenia głos zabrali również zaproszeni goście. W swoich przemówieniach poruszali temat tradycji, pamięci, bohaterów, patriotyzmu. Stanisław Karczewski zaznaczał, że „żołnierze to nasza wielka duma” i zwracał się do wszystkich z prośbą o pielęgnowanie historii, dbanie o pamięć tych bohaterów, ponieważ walczyli oni o wolność każdego z nas. Z kolei Mirosław Maliszewski zachęcał, aby „wyciągać wnioski z historii i w oparciu o minione wydarzenia budować przyszłość, wielkiego, pięknego narodu”. Natomiast Marek Suski podkreślał, że Szkoła odwołuje się do tradycji Polski oraz czynów najszlachetniejszych ludzi, z których powinno brać się przykład. Za wychowywanie uczniów w duchu patriotyzmu nauczycielom i dyrekcji ZS dziękowali z kolei Krzysztof Ambroziak oraz płk Andrzej Kozera.
Szkolny występ
Następnie przyszła pora na część związaną z występem słowno-muzycznym uczniów Szkoły, którzy we wzruszający sposób odtworzyli scenkę z życia rodziny pamiętającej czasy wojny i przekazującej pamięć o bohaterach swojej wnuczce. W tych rolach: Oliwia Rzeńca (kl. 2pa), Jakub Szymański (kl. 1pi) oraz Karina Grochal (kl. 4ps2). Całości dopełniały pieśni podkreślające klimat tamtych czasów, a za ich wykonanie odpowiadali: Izabela Ejmocka (kl. 4ps2), Katarzyna Zawiślak (kl. 2pa), Aleksandra Szymczak (kl. 3pa) i Kacper Szymański (kl. 2pi). W trakcie przedstawienia nie zabrakło ponadto chwil zadumy za sprawą recytacji wierszy. Swoje interpretacje zaprezentowali: Oliwia Szamweber (kl. 2pa), Julia Kaczkowska (kl. 1pp), Zuzanna Dębska (kl. 2pa), Martyna Grochal (kl. 3pa), Zuzanna Piwowarska (kl. 1 par), Mikołaj Wójcik (kl. 1 pi), Łukasz Kacprzak (kl. 1pp), Magdalena Gębska (kl. 2pa), Aleksandra Szulczyk (kl. 2pa), Weronika Banaszewska (kl. 2pa), Katarzyna Zawiślak (kl. 2pa), Aleksandra Szymczak (kl. 3pa) oraz Amelia Rowińska (kl. 2pa). Za tę wspaniałą lekcję historii należą się młodzieży wielkie brawa.
Podziękowania
Dyrektor – Andrzej Kosatka – dziękował wszystkim zgromadzonym za wieloletnią współpracę i pomoc wszystkim tym, którzy przyczyniają się do rozwoju ZS w Grójcu. Wyrazy wdzięczności zostały przekazane także nauczycielom – Arturowi Kurandzie i Januszowi Ostrowskiemu – za przygotowanie pocztów sztandarowych, a także organizatorkom akademii – Ewie Sujeckiej, Oldze Ostrowskiej, Annie Pawlak i Xymenie Korczak.
Organizatorki akademii: Xymena Korczak, Olga Ostrowska, Anna Pawlak oraz Ewa Sujecka