Początek września wiąże się nie tylko z powrotem do szkolnych obowiązków, ale także już tradycyjnie (bo od 2012 r.) upływa pod znakiem spotkań z klasyką polskiej literatury. 9 września 2023 r. w Warce odbył się finał tegorocznego Narodowego Czytania – akcji organizowanej pod Patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem lokalna społeczność miała okazję posłuchać nad Pilicą fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Nasza szkoła również przyłączyła się do tego przedsięwzięcia. ZS w Grójcu reprezentowała delegacja: uczniowie – Aleksandra Kuligowska z kl. 4pi oraz Szymon Kałkowski z kl. 3ps (członkowie Samorządu Uczniowskiego), towarzyszyła im także polonistka – Xymena Korczak.
To już 12. edycja!!!
Dotychczas przeprowadzono 12. edycji Narodowego Czytania. Przez ten czas mieszkańcy naszego kraju wspólnie sięgnęli m.in. po dzieła: Fredry, Sienkiewicza, Prusa, Wyspiańskiego, Żeromskiego czy Mickiewicza. Po raz szósty Dyrektor i Starosta Grójecki zaprosili lokalną społeczność na wspólną realizację akcji czytelniczej. Warto podkreślić, że Muzeum otrzymało Honorowy Patronat Pary Prezydenckiej i tym samym zostało oficjalnie zarejestrowanym punktem Narodowego Czytania (takich punktów jest w tym roku ponad 5 tys. w całej Polsce – to rekordowa liczba).
Z książką nad Pilicą
Wspomniane spotkanie z literaturą zlokalizowano, jak zaznaczyła Iwona Stefaniak, „w urokliwej scenerii, nad wareckim Niemnem, czyli nad Pilicą” – w otoczeniu natury i dźwięków klimatycznej muzyki. Do tego miejsca prowadził piękny park, który dodatkowo umilał uczestnikom spacer w kierunku miejsca wydarzenia. Dyrektor Muzeum przywitała zaproszonych gości oraz tradycyjnie odczytała list wystosowany specjalnie na tę okazję przez Prezydenta RP – Andrzeja Dudę. Nie zabrakło ponadto rysu historyczno-literackiego powieści. Następnie rozpoczęło się clou wydarzenia – zaproszeni goście wcielili się w postaci występujące w „Nad Niemnem” i odczytali fragmenty książki. Na szczególne wyróżnienie (za – jak podkreślała Dyrektor Muzeum, Iwona Stefaniak – piękne głosy i talent aktorski) zasługuje delegacja z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu.
Wspólne czytanie łączy pokolenia
Narodowe Czytanie sprzyja przede wszystkim popularyzacji czytelnictwa oraz wzmocnieniu poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z zacnymi dziełami polskiej literatury. Największą wartością tej akcji jest jednak fakt, że biorą w niej udział nie tylko dzieci i młodzież szkolna, ale także dorośli. Wspólnie swoje interpretacje fragmentów zaprezentowali zatem: przedstawiciele instytucji z terenu Warki i powiatu grójeckiego, samorządowcy, społecznicy, jak również dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół: ZS Grójec, CKZiU Nowa Wieś, ZS Warka, ZS Jasieniec i LO Grójec. Czynny udział w wydarzeniu wzięła także niezawodna młodzież szkolna. Wszyscy odczytujący fragmenty powieści Orzeszkowej dostali pamiątkowe książki (egzemplarze „Nad Niemnem”) oraz imienne podziękowania za udział w przedsięwzięciu.
Dlaczego „Nad Niemnem”?
Wybór tematu tegorocznego Narodowego Czytania nie był przypadkowy. „Nad Niemnem” jest bowiem jednym z najważniejszych utworów literackich podejmujących kwestię powstania styczniowego, którego 160. rocznica jest obchodzona w 2023r. Eliza Orzeszkowa w swojej powieści oddaje hołd bohaterom powstania i wyraża dla nich podziw. Autorka łączy romantyczny kult bohaterstwa, pamięci przodków oraz narodowej historii z pozytywistycznymi postulatami odnowy narodu poprzez pracę oraz edukację. W zapowiedzi Narodowego Czytania Prezydent RP – Andrzej Duda – zwrócił uwagę na ponadczasowość powieści, malowniczy krajobraz oraz jej historyczną wartość: „Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”.
Xymena Korczak