W dniu 5 października 2023r. uczniowie klas pierwszych: 1pa, 1ps, 1pc, 1pd, 1pi, 1pp z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu wraz wychowawcami klas Panią Anną Czempińską, Marzanną Sokołowską, Anetą Smętek, Barbarą Lipską i Edytą Syską oraz Panem Mariuszem Grygą i Panem Dyrektorem Andrzejem Kosatką wzięli udział w V Rajdzie Niepodległości.
Trasa Rajdu objęła historycznie ważne dla naszego miasta miejsca.
Uczestnicy w swojej wędrówce zatrzymali się przy Pomniku na Placu Wolności poświęconemu poległym bohaterom walczącym o wyzwolenie narodowe i społeczne w latach 1939 – 1945.
Odczytana została także informacja znajdującą się na tablicy przy Ratuszu – symbol upamiętniająca ostatniego przedwojennego burmistrza Grójca- Tadeusza Olszewskiego.
Kolejnym punktem podczas wędrówki był skwer przy ul. Mogielnickiej, na którym znajduje się TABLICA POŚWIĘCONA RODZINIE KWAPISZÓW, która jest symbolem walk, męczeństwa i bohaterstwa mieszkańców Grójca oraz cywilnych ofiar hitlerowskich zbrodniarzy z Gestapo w okresie niemieckiej okupacji w latach 1939 – 1945.
Warto także podkreślić , że zatrzymaliśmy się w miejscu szczególnym dla naszej szkoły ,obok tablicy przy UL. Mogielnickiej- miejscu upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec i odbicie żołnierzy z niemieckiego więzienia, zwane „Akcją na Caritas”.
Uczestnicy zobaczyli ponadto- KAMIEŃ PAMIĄTKOWY Z TABLICĄ poświęconą HARCERZOM I HARCERKOM HUFCA ZHP GRÓJEC oraz Druha harcmistrza Ludwika Michalskiego ps. "Fil", który znajduje się w parku od strony ul. ks. Piotra Skargi.
W dalszej części wycieczki zgromadzeni udali się odczytać kolejne informacje na jeszcze jednej tablicy, tym razem umieszczonej w HOŁDZIE NAUCZYCIELOM ZIEMII GRÓJECKIEJ poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie narodowe i społeczne oraz zamordowanym w latach 1939 – 1945, która znajduje się przy budynku Szkoły Podstawowej nr 1.
Szlak wspólnej wędrówki prowadził także do dwóch pomników:
- POMNIK JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO (znajdujący się przy parku),
- a także POMNIK na którym widnieje napis: „W 100.ROCZNICĘ BITWY WARSZAWSKIEJ, W PODZIĘKOWANIU ZA OBRONIONĄ NIEPODLEGŁOŚĆ, WSZYSTKIM WALCZĄCYM BOHATEROM ZIEMI GRÓJECKIEJ ORAZ WYBITNEMU KRYPTOLOGOWI JANOWI KOWALEWSKIEMU – z wdzięcznością Janowi Kowalewskiemu – mieszkańcy i żołnierze garnizonu Grójec” ( znajdujący się również przy parku)
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej. Tam uczestników rajdu podzielono na grupy, które wraz przydzielonymi żołnierzami rozpoczęły zwiedzanie jednostki. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Były ćwiczenia ogólnowojskowe oraz pokaz sprzętu wojskowego.
Po zakończeniu szkolenia uczniowie wraz opiekunami pożegnali się z żołnierzami i wyruszyli w drogę powrotną.
Celem naszej wycieczki było nie tylko upamiętnienie naszej historii, ale także zrozumienie, jak te wydarzenia wpłynęły na naszą tożsamość i dzisiejszy stan społeczności lokalnej.
Chcieliśmy również dzięki temu wydarzeniu promować edukację historyczną i umacniać więzi społecznościowe.
Dziękujemy panu płk Andrzejowi Kozerze i jego żołnierzom za możliwość odwiedzenia Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Ogrodzienicach, ciekawą lekcję w plenerze, która przybliżyła uczniom funkcjonowanie i zasady panujące w CRiWWR oraz ciepłe przyjęcie uczestników V Rajdu Niepodległości.