Gałęzie brzóz, drabiniasty wóz, serwety oraz stroje i fryzury à la z II połowy XIX w. – te klimatyczne dekoracje, nastrojowa muzyka i kostiumy stworzyły niesamowitą aurę, dzięki której nasi uczniowie i nauczyciele mogli choć na kilka chwil przenieść się nad literacki Niemen i być świadkiem tego, co działo się w życiu Bohatyrowiczów i Korczyńskich. W taki oto sposób 11 października 2023 r. po raz kolejny z ogromnym zaangażowaniem wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu.
Początki tej akcji (tj. Narodowego Czytania) sięgają roku 2012, kiedy to pod patronatem ówczesnego Prezydenta RP po raz pierwszy odbyło się ogólnonarodowe czytanie książki wybranej specjalnie na tę okazję i wchodzącej w skład polskiej klasyki literackiej. Wtedy zdecydowano się na „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dzisiaj, czyli po 11 latach, przyszła kolej na „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Istotą Narodowego Czytania jest popularyzowanie czytelnictwa, pokazanie, że wybitne teksty, które powstawały na przestrzeni wieków, nie istnieją jedynie w kanonie lektur, ale także realnie funkcjonują poza szkolnymi murami.
Wybrani uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu rokrocznie udowadniają, że drzemią w nich artystyczne dusze – przywdziewają kostiumy z epoki, uczą się tekstów i na chwilę stają się bohaterami literackimi. To dzięki nim i ich zaangażowaniu w naszej Szkole nie zabrakło własnej interpretacji „Nad Niemnem”, czyli powieści, która początkowo (z racji rozbudowanego problemu małżeństwa panny z wyższych sfer i mężczyzny pochodzącego ze szlachty zagrodowej) miała ukazać się pod tytułem „Mezalians”. Ostatecznie jednak autorka zdecydowała się na poszerzenie fabuły utworu m.in. o wątek konfliktu pokoleń czy powstania styczniowego. To właśnie dlatego, że w tym roku przypada 160. rocznica tego zrywu niepodległościowego, „Nad Niemnem” zostało wybrane lekturą przewodnią 12. Edycji Narodowego Czytania.
W zorganizowanym w naszej Szkole wydarzeniu wzięli udział uczniowie: Olaf Dudek (kl. 1 ps), Kacper Zasowski (kl. 1ps), Maja Lis (kl. 1 ps), Julia Kaczkowska (kl. 2pp), Maja Konarska (kl. 2 par), Zuzanna Piwowarska (kl. 2par), Jakub Szymański (kl. 2pi), Mikołaj Wójcik (kl. 2pi), Kacper Szymański (kl. 3pi), Szymon Kałkowski (kl. 3ps), Martyna Grochal (kl. 4pa), Aleksandra Kuligowska (kl. 4pi), Mikołaj Sokołowski (kl. 4pi), Michał Wink (kl. 4pi), Filip Latosek (kl. 4pi) oraz nauczyciele – na czele z Panem Dyrektorem – Andrzejem Kosatką. Szczególne podziękowania za przygotowanie uroczystości należą się: p. Xymenie Korczak, p. Anecie Smętek i p. Ewie Pawełek.
Zespół polonistyczny