Chociaż na co dzień nasi uczniowie żyją głównie zajęciami z rachunkowości, kadr, handlu, informatyki, programowania, spedycji oraz mechaniki, chętnie biorą również udział w spotkaniach z literaturą. W poniedziałek (16 października 2023 r.) mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dr hab. Katarzyny Sobolewskiej na temat Stefana Żeromskiego i jego „Przedwiośnia”.
Dr hab. Katarzyna Sobolewska – będąca naszym specjalnym gościem – przyjechała do nas z Warszawy, gdzie pracuje w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk oraz pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego. Zainteresowania naukowe tej badaczki skupiają się głównie wokół dwóch obszarów: dialektologii (m.in. gwary – mazurska i warmińska) oraz Żeromskiego (biografia i twórczość).
Specjalnie na tę okazję mała sala gimnastyczna – dzięki organizatorce wydarzenia, p. Xymenie Korczak oraz młodzieży ZS Grójec – zamieniła się w miejsce, gdzie można było poczuć klimat czasów pisarza, któremu poświęcono spotkanie. Wśród lamp, kwiatów oraz fotografii i książek Żeromskiego przy niewielkim stoliku toczyły się rozmowy o jednym z najbardziej znanych tekstów wspomnianego pisarza okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Mimo że za oknem panowała iście jesienna aura, my czuliśmy ducha „Przedwiośnia”.
Podczas spotkania z dr hab. Katarzyną Sobolewską mieliśmy możliwość zapoznania się z wieloma faktami i ciekawostkami z życia Żeromskiego. Badaczka literatury nie tylko szczegółowo przedstawiła nam sylwetkę tego pisarza, ale także starała się ukazać niezwykłą pozycję tej wybitnej postaci. Jak zaznaczała: „Żeromski był człowiekiem, który we wszystkich plebiscytach zajmował pierwsze miejsce, był polskim kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla (i prawię ją otrzymał!), mieszkał na Zamku Królewskim w Warszawie. Ponadto nazywano go sumieniem narodu, liczono się z jego opinią, chętnie czytano jego książki, rozmawiano o nim publicznie”.
Oczywiście nie zabrakło również kilku słów o „Przedwiośniu”. Nasz gość opowiedział nam trochę o sytuacji głównego bohatera tej powieści – Cezarego Baryki – oraz o idei szklanych domów. Niemniej istotnym wątkiem poruszonym przez dr hab. Katarzynę Sobolewską była kwestia zakończenia powieści. Badaczka zwróciła uwagę na to, że główny bohater musiał odnaleźć własną drogę – był rozdarty między reformatorami kraju i komunistami. Co ciekawe, nasz gość podkreślał aktualność tematyki poruszanej przez Żeromskiego – zwracał uwagę, że mechanizmy rządzące współczesną polityką w zasadzie nie różnią się od tych, które obserwowano chwilę po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Wydarzenie zakończyło się podziękowaniem dr hab. Katarzynie Sobolewskiej za wizytę w naszej szkole, poprowadzenie niezwykle interesującego wykładu, a także przekazaniem na ręce Dyrektora Szkoły – Pana Andrzeja Kosatki – kilku egzemplarzy najnowszego, jedenastego numeru „Zeszytów Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego”, w którym ukazał się artykuł naukowy pt. „Chaos świata, entropia wewnętrzna i kryzys tożsamości – doświadczenia bohaterki Marii Komornickiej i Ewy Pobratyńskiej” autorstwa jednej z naszych polonistek, pani Xymeny Korczak.
Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wysłuchać profesjonalnego wykładu i poczuć namiastkę tego, co w niedalekiej przyszłości czeka uczniów na studiach. Takie wydarzenia są dla nas niezwykle cenne, stwarzają okazję do zdobywania dodatkowej wiedzy. Poruszone przez dr hab. Katarzynę Sobolewską wątki były szczególnie istotne z tego względu, że „Przedwiośnie” znajduje się na liście lektur obowiązkowych do matury. Mamy nadzieję, że czeka nas jeszcze wiele takich niesamowitych spotkań z literaturą!
Xymena Korczak