19 października 2023r. w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu obchodziliśmy DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. Jest to dzień poświęcony wszystkim, którzy tworzą lub przez wiele lat tworzyli społeczność naszej szkoły. Podziękowania należy skierować wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pracownikom administracji i obsługi, a także wszystkim, którzy dbają, aby polska oświata mogła stawać się jeszcze lepsza.
Uroczysta akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie prowadzący uroczystość przywitali przybyłych na uroczystość gości: Dyrektora Szkoły Andrzeja Kosatkę, Wicedyrektor Ewę Banaszek, Kierownika Szkolenia Praktycznego – Janusza Ostrowskiego, Grono Pedagogiczne, Radę Rodziców, Pracowników Administracji i Obsługi oraz Emerytowanych Nauczycieli i Pracowników Administracji i Obsługi. Podczas przemówienia Dyrektor Szkoły Andrzej Kosatka podziękował wszystkim, którzy kształtują i wychowują młode pokolenie. Swoje podziękowania skierowała również Przewodnicząca Rady Rodziców Wioletta Potwardowska oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
„Praca w systemie oświaty wymaga pasji, empatii, wysiłku oraz otwarcia na zmieniające się oczekiwania i potrzeby kolejnych pokoleń młodych ludzi. Dzięki Państwa ciężkiej pracy uczniowie czerpią informacje z bogatych źródeł tradycji i wartości, rozwijają swoje talenty, a także przygotowują się do wejścia w dorosłe życie.” – tak w swoim liście skierowanym do Dyrektora Szkoły podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły Senator RP Stanisław Karczewski. Starosta Grójecki Krzysztof Amboziak składając życzenia pisze: „Życzę satysfakcji z pracy, sukcesów i radości z osiągnięć swoich uczniów. Niech każdy dzień będzie okazją do inspiracji i dawania jak najlepszego przykładu naszej młodzieży”.
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją na uhonorowanie nauczycieli i pracowników administracji i obsługi nagrodą Dyrektora Szkoły. Dzięki ciężkiej pracy nauczycieli szkoła może podnosić jakość kształcenia, która owocuje w coraz lepsze wyniki i osiągnięcia uczniów w nauce.
250 lat temu, 14 października 1773r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powstała Komisja Edukacji Narodowej. Obok Konstytucji 3 maja, była największym osiągnięciem polskiego oświecenia. Powodem powstania była nie tylko oświeceniowa myśl króla, ale także decyzja papieża Klemensa XIV o kasacie zakonu jezuitów, który prowadził 66 z 85 działających w ówczesnej Polsce szkól niższego i średniego szczebla. Powstała w ten sposób pierwsza na terenie Rzeczypospolitej, ale i w Europie instytucja o charakterze dzisiejszego ministerstwa oświaty. Opracowano nowe programy edukacji, wprowadzając przedmioty takie jak: mechanika, rolnictwo, chemia, botanika, zoologia, prawo oraz nauka moralna. Kładziono także nacisk na zdobywanie wiedzy praktycznej i poszerzanie horyzontów. Co ciekawe we wszystkich szkołach wykładano w języku polskim. Dzięki temu wychowano nowe pokolenie Polaków świadomych swojej tożsamości mimo pogarszającej się sytuacji politycznej i ekspansji zaborców. Kadra nauczycielska jeszcze przez lata kontynuowała tajne nauczanie w duchu dorobku Komisji. Żaden inny kraj w Europie nie mógł pochwalić się systemem wychowawczym równie solidnym i tak zuchwale nowatorskim.
W dalszej części akademii, uczniowie poprzez wypowiedziane i wyśpiewane słowa podziękowali i docenili wszystkich, dzięki którym mogą wchodzić w dorosłe życie i poznawać naprawdę to co w życiu jest ważne. Wręczona każdemu pracownikowi róża i wyśpiewane „Dziękujemy Wam…” docenia pracę i zaangażowanie wkładane w kształtowanie młodego pokolenia.
Uroczysta akademia nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania uczniów z klas 4pa, 4pd, 4pp, 4pi, 5pa, 5pp oraz 5ps2. Pocztem sztandarowym opiekowała się Artur Kuranda, nad scenariuszem i wykonaniem czuwali: Marta Gałkowska, Joanna Giedyk, Ewa Muszyńska – Przybulewska oraz Paweł Sokołowski, nad dekoracją zaś Joanna Cichacka.