Nowa filmowa wersja „Chłopów” przyciąga do kin wiele osób, które pragną porównać powieść Władysława Reymonta z jej adaptacją. Uczniowie ZS Grójec nie mogli przegapić takiej okazji i 8 listopada 2023 r. udali się do Grójeckiego Ośrodka Kultury na ten niezwykły seans filmowy.
Kilka słów o powieści
„Chłopi” – wyjątkowy utwór literacki, który Władysławowi Reymontowi przyniósł światową sławę – dzięki niemu pisarz otrzymał Nagrodę Nobla. Ta składająca się z czterech tomów („Jesień”, „Zima”, „Wiosna”, „Lato”) powieść była wydawana w latach 1902-1909. Tytuły poszczególnych części wskazują na to, że kompozycja dzieła jest podporządkowana rytmowi życia przyrody oraz związana z cyklem wegetatywnym natury, rytmem świąt religijnych, prac polowych oraz codziennych zajęć. Na tym tle rozgrywają się wydarzenia składające się na wątki główne (małżeństwo Macieja Boryny i jego konflikt z dziećmi) i poboczne (romans Jagny Paczesiówny, spór z dziedzicem o las).
Historia oczami Jagny…
Osią kompozycyjną adaptacji powieści Reymonta jest szczególnie trudna sytuacja Jagny. Historia tej bohaterki – mimo że usytuowana w XIX w. – ciągle jest w jakimś stopniu aktualna. W trakcie ponad 2-godzinnego seansu widz obserwuje losy tej postaci: jej tragiczną w skutkach miłość oraz życie wśród wiejskiej społeczności, w której funkcjonowanie – jak się okazuje – wcale nie jest takie łatwe. Bohaterka za sprzeciwienie się obowiązującym na wsi schematom zostaje upokorzona oraz poddana ostracyzmowi społecznemu.
Niezwykła realizacja
Praca nad filmem wymagała ogromnego wysiłku i była podzielona na dwa etapy. Najpierw studio BreakThru Films nakręciło film z odtwórcami ról. W obsadzie zobaczymy wspaniałych aktorów, m.in.: Kamilę Urzędowską (Jagna), Mirosława Bakę (Maciej Boryna), Roberta Gulaczyka (Antek Boryna), Ewę Kasprzyk (matka Jagny), Małgorzatę Kożuchowską (organiścina). Następnie ponad 100 malarzy (w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii) przez 200 tys. godzin malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Produkcja ta jest zdecydowanie inna, niż dwie poprzednie realizacje, jednak zasługuje na uwagę zarówno ze względu na warstwę emocjonalną (tu widz skupia się przede wszystkim na emocjach bohaterów oraz własnych), jak i przeżycie wewnętrzne dokonujące się w oglądających.
Lekcja filmowa
Uczniowie ZS Grójec (kl. 5pa, 5pp, 5pd, 5ps2, 4pa, 4pi, 2par, 2pi, 2pp, 2ps, 1ps, 1pp, 1pi) byli bardzo poruszeni i przejęci historią Jagny, a także zafascynowani ukrytymi w filmie obrazami czy muzyką, która dopełniała efekty wizualne. Dyskusje, jakie pojawiły się tuż po seansie, były pełne porad dla bohaterów powieści, własnych refleksji, oburzenia na konkretne postaci bądź ich postępowanie – są tylko wyrazem, jak bardzo film oddziaływał na uczniów. Dzięki temu niecodziennemu seansowi młodzież miała okazję „wejść” do świata wykreowanego przez Reymonta i na własne oczy zobaczyć nie tylko piękno wiejskiego krajobrazu, ale także brutalność tamtejszego środowiska. Za organizację tej filmowo-polonistycznej lekcji odpowiadały nauczycielki języka polskiego.
Zespół polonistyczny