11 listopada to wyjątkowy dzień, w którym w sposób szczególny warto pomyśleć o naszych Rodakach walc
zących o wolność Ojczyzny, a także wspomnieć, jak z patriotyzmu, entuzjazmu, poświęcenia i idei wyłoniła się Polska. W tym roku upamiętniamy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 15 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z tej okazji.
Droga Polski do Niepodległości była bardzo długa, okupiona krwią, a marzenie o niej towarzyszyło kilku pokoleniom. Od momentu ostatniego rozbioru nasi rodacy musieli mierzyć się z opresjami ze strony zaborców, którzy próbowali zagasić iskrę polskości tlącą się w sercach naszych przodków. Oni jednak nie poddawali się – wiedzieli, że Polska (mimo zniknięcia z map świata) istnieje w nich. Na przestrzeni lat organizowali zrywy narodowowyzwoleńcze, a także dbali o wychowanie dzieci w duchu polskości i patriotyzmu. Ostatnim etapem walki o Niepodległość okazała się 1 wojna światowa – wraz z jej zakończeniem Rzeczpospolita powróciła na mapy świata.
Uczniowie ZS Grójec wraz z nauczycielami odpowiedzialnymi za organizację wydarzenia (p. Wiesławą Płatek, p. Xymeną Korczak, p. Krzysztofem Wójcikiem, p. Karolem Kucharskim) postanowili w formie historycznej inscenizacji (narracja o losach Polski, pantomima ukazująca rozbiory naszej Ojczyzny, tańce: z flagami i szarfami, piosenki patriotyczne) przybliżyć szkolnej społeczności oraz zaproszonym gościom te dramatyczne losy Polski. Nastrój zadumy oraz nostalgii budowała ponadto dekoracja: krzyże, znicze, grób – symbolizowały największą ofiarę, jaką nasi przodkowie ponieśli w zamian za wolność Ojczyzny. W tle nie zabrakło również elementów kolorystyką nawiązujących do polskich barw narodowych.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili: p. Dariusz Piątkowski – Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, a także przedstawiciele rodzin żołnierzy Armii Krajowej – p. Alicja Pękacka, p. Ewa Keller oraz p. Marek Kołomański. Pan Dyrektor Andrzej Kosatka podkreślał w swoim przemówieniu rolę, jaką Szkoła odgrywa w kształtowaniu patriotyzmu i szacunku do historii Polski: „Edukujemy młode pokolenie, aby zrozumiało, jak ważne jest zachowanie i pielęgnowanie dziedzictwa naszych przodków. Szczególnie droga naszym sercom jest pamięć o żołnierzach AK”.
To była niezwykła lekcja historii, dzięki której mogliśmy się wzruszyć oraz przypomnieć sobie o tym, że Ojczyzna to dobro najwyższe i trzeba je nieustannie umacniać, stać na jego straży. Szczególne podziękowania za tę podróż po kartach historii należą się niezwykle utalentowanej młodzieży z klas: 1pa, 1pw, 1pd, 2par, 2pp, 2pi, 2ps, 2pd, 3pi, 3pcd, 3pp, 3ps, 4pa, 4pi zaangażowanej w występ podczas akademii.
Xymena Korczak