Działania Policji nie ograniczają się tylko do łapania przestępców oraz reagowania na sytuacje niebezpieczne. Ważną częścią pracy funkcjonariuszy jest również profilaktyka, dlatego Komenda Powiatowa Policji w Grójcu organizuje pogadanki oraz spotkania prewencyjne. Wiele z nich odbyło się już w przedszkolach, szkołach podstawowych czy średnich (np. w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu).
Po pierwsze: profilaktyka
Prowadzenie szeroko pojętej profilaktyki z grupami osób w różnym wieku to działania, które wchodzą w skład ustawowych obowiązków policji w całym kraju. Realizacją programu prewencyjnego zajmują się – w ramach swoich kompetencji – dzielnicowi oraz policjanci komórek ds. profilaktyki społecznej. W grójeckiej komendzie to zadanie zostało powierzone asp. szt. Ewelinie Kozdruj z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. Policjantka podkreśla, że istotne jest podejmowanie działań profilaktycznych oddziałujących na psychikę młodych osób, by od dziecka poznawały właściwe wartości oraz wzorce zachowań. Dzięki temu możemy zapobiegać sytuacjom ryzykownym, które wiążą się z odpowiedzialnością prawną nieletnich.
Po drugie: obserwacja potrzeb
Jak zaznacza asp. szt. Ewelina Kozdruj spotkania profilaktyczne są odpowiedzią na zagrożenia płynące ze współczesnego świata (ich tematyka jest ustalana w porozumieniu z dyrekcją lub pedagogiem i psychologiem szkoły). Ich długość dostosowana jest do grupy wiekowej. W przedszkolach (nawet w grupach 3-latków), zerówkach czas trwania wynosi nie więcej niż 15 minut. Natomiast w klasach 1-3 szkoły podstawowej – do pół godziny. Dla starszych uczniów prowadzone są zajęcia 45- lub 60-minutowe. Policjantka z KPP w Grójcu podczas tego typu wizyt stara się angażować młodzież w dyskusję, zaciekawić tematyką oraz skłonić do zadawania pytań.
Po trzecie: różnorodna tematyka
Podczas spotkań profilaktycznych organizowanych na terenie powiatu grójeckiego młodzież miała okazję zapoznać się z takimi tematami, jak: odpowiedzialność prawna nieletnich (aby dzieci miały świadomość tego, jakie mogą być konsekwencje ich zachowań, od jakiego progu wiekowego odpowiadają przed prawem, jakie środki wobec nich może zastosować policja za konkretne przewinienia), wpływ narkotyków oraz dopalaczy (czego celem jest przestrzeganie przed zażywaniem substancji psychoaktywnych), zasady poruszania się hulajnogą elektryczną i quadem (np. niezbędne uprawnienia), hejt (sposoby walki z tym zjawiskiem), bezpieczne ferie/wakacje (właściwe zachowania podczas wypoczynku), a ponadto poruszano również kwestie zdrowotne i emocjonalne. Według asp. szt. Eweliny Kozdruj – policjanci dążą do tego, żeby uświadomić swoich słuchaczy (w celu zapobiegania negatywnym zachowaniom) oraz skłonić ich do przemyślenia swojego postępowania.
W przyjaznym środowisku
W wielu akcjach profilaktycznych wzięli już udział uczniowie Zespołu Szkół w Grójcu. Jak wskazuje Barbara Lipska – pedagog wspomnianej szkoły – ważne jest, żeby tego typu spotkania odbywały się w miejscu, które jest przyjazne młodzieży i kojarzące się im z bezpieczeństwem (naturalne, codzienne środowisko). Uczestniczenie w lekcji profilaktycznej razem z grupą rówieśników pozwala bowiem na uzyskanie lepszych efektów. Barbara Lipska podkreśla, że Zespół Szkół w Grójcu jest najliczniejszą szkołą w powiecie, dlatego tak ważne jest dla nas (dyrekcji oraz nauczycieli), aby w tym trudnym czasie dorastania młodzież unikała popełniania czynów zabronionych i była świadoma, jakie zachowania są właściwe. Właśnie dlatego z chęcią uczestniczymy w akcjach prewencyjnych oferowanych przez policję. A wszystko to w myśl zasady – lepiej zapobiegać, niż mierzyć się z konsekwencjami.
Xymena Korczak
Źródło: gazeta "Jabłonka"