Tradycja Narodowego Czytania sięga 2012 r. Na przestrzeni lat w ramach tej akcji – zainicjowanej przez Parę Prezydencką – przybliżono Polakom treść wielu wspaniałych dzieł wchodzących w skład klasyki polskiej literatury. Lekturą przewodnią tegorocznej edycji był „Kordian” Juliusza Słowackiego. Z tej okazji 7 września 2024 r. Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (Iwona Stefaniak) i Starosta Grójecki (Krzysztof Ambroziak) zaprosili lokalną społeczność na wspólne czytanie tego dramatu. ZS w Grójcu ponownie wziął udział w tym przedsięwzięciu!
To już 13. edycja!!!
Dotychczas przeprowadzono 13. edycji Narodowego Czytania. Przez ten czas mieszkańcy naszego kraju sięgnęli m.in. po dzieła: Fredry, Sienkiewicza, Prusa, Wyspiańskiego, Żeromskiego, Mickiewicza czy Orzeszkowej. Po raz siódmy Dyrektor Muzeum oraz Starosta Grójecki zaprosili lokalną społeczność na wspólną realizację akcji czytelniczej. Warto podkreślić, że Muzeum otrzymało Honorowy Patronat Pary Prezydenckiej i tym samym zostało oficjalnie zarejestrowanym punktem Narodowego Czytania.
Z książką pośród drzew
Jak zaznaczyła Iwona Stefaniak, spotkanie z literaturą nie bez przyczyny zlokalizowano w wyjątkowej scenerii – pośród starych drzew znajdujących się przy zabytkowym parku Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Historia tego miejsca idealnie współgrała z treścią i duchem tegorocznej lektury. W XIX wieku tutaj także toczyło się życie związane z powstaniem listopadowym i patriotyzmem. Wspólne czytanie pozwoliło nie tylko wydobyć urok tego utworu, ale także ocalić dzieło od zapomnienia.
Zaproszeni goście
Wśród gości zaproszonych specjalnie na tę okazję znaleźli się: Stanisław Karczewski – Senator RP, Jan Madej – Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego, Andrzej Zaręba – Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, Szymon Rogoziński – Radny Powiatu Grójeckiego, Daniel Bugała – Przewodniczący Rady Miejskiej w Warce, Zbigniew Stępień – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Warce, Karolina Sałyga – Sekretarz Urzędu Miasta w Warce, Anna Gajewska reprezentująca Burmistrza Warki, ks. Jarosław Kucharczyk – Proboszcz parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Warce, ks. Paweł Witkowski – Proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, delegacja z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu, prezes Klubu Sportowego „Start Pułaski Warka” – Jacek Winiarczyk i wiceprezes – Anna Regulska, a także przedstawiciele organizacji społecznych. Ponadto – jak co roku – pojawili się dyrektorzy, nauczyciele oraz młodzież szkolna z zaprzyjaźnionych szkół: m.in. ZS Grójec, ZS Warka, ZSS Grójec, CKZiU Nowa Wieś, LO Warka, LO Grójec, SOSW Jurki, PSP Chynów, SP nr 1 Warka, PSP nr 2 Warka oraz PSP Ciechlin.
Poczuć się jak bohaterowie Słowackiego
W urokliwych okolicznościach przyrody Piotr Kupnicki (historyk z Muzeum) odczytał list wystosowany specjalnie na tę okazję przez Prezydenta RP – Andrzeja Dudę. Nie zabrakło ponadto rysu historyczno-literackiego dramatu. Następnie rozpoczęło się clou wydarzenia – zaproszeni goście odczytali fragmenty książki. Na szczególne wyróżnienie (za – jak podkreślali zgromadzeni słuchacze – nie tylko piękne odczytanie tekstu, ale również wcielenie się w postaci występujące w „Kordianie” oraz wykorzystanie rekwizytów) zasługiwała delegacja z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu, w skład której wchodzili: uczennica kl. 5pi – Aleksandra Kuligowska (odgrywająca rolę Imaginacji), uczeń kl. 3pi – Jakub Szymański (Strach, didaskalia) oraz polonistka – Xymena Korczak (Kordian).
Dlaczego „Kordian”?
Wybór tematu tegorocznego Narodowego Czytania nie był przypadkowy. „Kordian” to dramat, który ukazał się w 1834 roku w Paryżu, a powstał podczas pobytu w Szwajcarii. Juliusz Słowacki zobrazował w nim epokę, w której tworzył, a także romantyczną wizję patriotyzmu. Znajdziemy tutaj kwestie takie jak: rozliczenie z powstaniem listopadowym, spisek podchorążych związany z przygotowaniami do zamachu na cara Mikołaja, motywy realistyczne i fantastyczne, dojrzewanie głównej postaci do wzięcia odpowiedzialności za wolność kraju oraz polemika z Mickiewiczowską ideą mesjanizmu. To właśnie dlatego, że sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się Kordian Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów oraz rozważań o najistotniejszych sprawach narodu – dramat ten został wybrany lekturą przewodnią 13. edycji Narodowego Czytania.
Wspólne czytanie łączy pokolenia
Narodowe Czytanie sprzyja przede wszystkim popularyzacji czytelnictwa oraz wzmocnieniu poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z zacnymi dziełami polskiej literatury. Największą wartością tej akcji jest jednak fakt, że biorą w niej udział nie tylko dzieci i młodzież szkolna, ale także dorośli. Wszyscy odczytujący fragmenty dramatu Słowackiego dostali pamiątkowe książki (egzemplarze „Kordiana”) oraz imienne podziękowania za udział w przedsięwzięciu.
Xymena Korczak