Zaledwie kilka dni temu do kin trafił film „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, a uczniowie ZS Grójec wraz z nauczycielami już postanowili sprawdzić, jak na dużym ekranie prezentuje się opowieść o młodzieńczych latach polskiego wieszcza. 17 września 2024 r. nasza społeczność szkolna udała się do Grójeckiego Ośrodka Kultury na ten seans filmowy.
Historia opowiedziana po raz pierwszy!
Biografie twórców epoki romantyzmu mają to do siebie, że są pełne zawirowań, miłosnych uniesień i ludzkich dramatów. Słowem – są idealnym materiałem na film! Historia Adama Mickiewicza – szczególnie losy jego uczucia do Maryli Wereszczakówny – nie jest pod tym względem wyjątkiem. Co ciekawe, ten poeta dotychczas nie doczekał się filmu o swoim życiu. Zmienić to postanowił Waldemar Szarek, który podkreślał: „Starałem się, by Mickiewicz nie był jedynie postacią ze spiżu i brązu, a żywym człowiekiem z ludzkimi słabościami i wadami. Niepewność. Zakochany Mickiewicz jest nie tylko skromnym filmowym hołdem złożonym wielkiemu poecie, ale także nowocześnie opowiedzianą uniwersalną historią o miłości romantycznej”.
XIX-wieczne love story, ale… bez happy endu
Film rozpoczyna się w momencie, kiedy młody Adam Mickiewicz (w tej roli Nikodem Rozbicki) przybywa do malowniczej miejscowości w okolicach Nowogródka, by spędzić lato w towarzystwie swoich przyjaciół – Michała Wereszczaka i Tomasza Zana. Szczególną uwagę mężczyzny zwraca siostra jednego z nich – Maryla Wereszczakówna (grana przez Aleksandrę Piotrowską). Uczucie między nimi rodzi się w anturażu poetyckich wersetów, a także w okolicznościach przepełnionych różnorodnymi emocjami (konflikt Mickiewicza z Tomaszem Zanem, nieprzychylność pani Wereszczakowej wobec miłości jej córki i wieszcza, walka o wolność ojczyzny i w końcu pojawienie się narzeczonego Maryli – hrabiego Puttkamera). Młodzi próbowali walczyć o swój związek, jednak ostatecznie nie udało im się pokonać przeciwności, które stanęły im na drodze…
W świecie romantyzmu
Wizyta w kinie miała oczywiście walory edukacyjne. Dzięki niej uczniowie mogli zobaczyć kreację bohatera romantycznego (zmagającego się z odrzuceniem, przeżywającego moralne dramaty, pragnącego stać się częścią wielkiej historii). W filmie „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” młody widz odnalazł również nawiązania do historii – w rozmowach bohaterów pojawia się m.in. temat konspiracji patriotycznej, cara Aleksandra oraz Filomatów). Należy również wspomnieć o tym, że w trakcie seansu uczniowie mogli poczuć klimat dawno minionych, szlacheckich czasów. Wszystko oczywiście w otoczce pięknej, klasycznej muzyki (np. polonez Ogińskiego), która towarzyszyła bohaterom w ich codzienności, a w niektórych scenach budowała napięcie. Warto zaznaczyć, że patronat honorowy nad filmem obejmuje Minister Edukacji. W wyjściu do GOK-u na seans „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” brali udział uczniowie klas: 1pi, 2ps, 3par, 4pa, 2pp, 3ps, 2pa, 3pcd, 3pp, 1ps, 4ps oraz 4pp.
Komisja polonistyczna