„Boże! Zdejm z mego serca jaskółczy niepokój, / Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj...”.
J. Słowacki, „Kordian”
Przygotowanie powstania listopadowego? Dojrzewanie i podejmowanie pierwszych, często dramatycznych młodzieńczych decyzji? Podróż po krajach Europy i rozczarowanie materializmem i egoizmem spotykanych tam osób? Gotowość poświęcenia się za wolność Ojczyzny? Decyzja o dokonaniu zbrodni, skazanie na śmierć i... nadzieja, że wyrok nie zostanie jednak wykonany? Świadkiem tego wszystkiego była społeczność ZS Grójec – a to wszystko w ramach tegorocznej edycji Narodowego Czytania, którego lekturą przewodnią był oczywiście „Kordian” Juliusza Słowackiego.
Historia Narodowego Czytania
Początki tej akcji (tj. Narodowego Czytania) sięgają roku 2012, kiedy to pod patronatem ówczesnego Prezydenta RP po raz pierwszy odbyło się ogólnonarodowe czytanie książki wybranej specjalnie na tę okazję i wchodzącej w skład polskiej klasyki literackiej. Wtedy zdecydowano się na „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Po 12 latach, przyszła kolej na „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Istotą Narodowego Czytania jest popularyzowanie czytelnictwa, pokazanie, że wybitne teksty, które powstawały na przestrzeni wieków, nie istnieją jedynie w kanonie lektur, ale także realnie funkcjonują poza szkolnymi murami.
Dlaczego „Kordian”?
Wybrani uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu rokrocznie udowadniają, że drzemią w nich humanistyczne talenty – zagłębiają się w teksty i na chwilę wcielają się w role bohaterów literackich – odzwierciedlając klimat epoki poprzez charakteryzację oraz stroje. To dzięki wszystkim występującym i ich artystycznym duszom w naszej Szkole nie zabrakło własnej interpretacji „Kordiana”, czyli dramatu, który ukazał się w 1834 roku w Paryżu, a powstał podczas pobytu w Szwajcarii. Juliusz Słowacki zobrazował w nim epokę, w której tworzył, a także romantyczną wizję patriotyzmu. Znajdziemy tutaj kwestie takie jak: rozliczenie z powstaniem listopadowym, spisek podchorążych związany z przygotowaniami do zamachu na cara Mikołaja, motywy realistyczne i fantastyczne, dojrzewanie głównej postaci do wzięcia odpowiedzialności za wolność kraju oraz polemika z Mickiewiczowską ideą mesjanizmu. To właśnie dlatego, że sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się Kordian Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów oraz rozważań o najistotniejszych sprawach narodu, dramat ten został wybrany lekturą przewodnią 13. Edycji Narodowego Czytania.
Uczestnicy przedsięwzięcia
Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem ze strony szkolnej społeczności nie tylko ze względu na to, że na scenie odegrane zostały najważniejsze fragmenty z całego dramatu, ale także dlatego, że bogata scenografia (kocioł, z którego wyłaniali się wodzowie powstania, lipa, pod którą rozmyślał główny bohater, góra Mont Blanc, a także mnóstwo koszów z wrzosami) tworzyła niesamowity klimat. W zorganizowanym w naszej Szkole wydarzeniu wzięli udział utalentowani uczniowie kl.: 1pi, 2ps, 3pi, 3par, 3pcd, 3ps, 4pp, 4pi, 4ps oraz nauczyciele – na czele z Dyrektorem – Panem Andrzejem Kosatką. Szczególne podziękowania za przygotowanie uroczystości należą się polonistkom: p. Xymenie Korczak, p. Ewie Ścisłowskiej, p. Marioli Skucińskiej, p. Anecie Smętek, p. Ewie Pawełek, a także bibliotekarce – p. Dagmarze Nasiłowskiej – które brały udział w czytaniu, a także nadzorowały organizację wydarzenia.
Zespół polonistyczny