Ostatniego dnia września Grójecki Ośrodek Kultury zamienił się w miejsce dialogu: lokalnych władz, szkół, organizacji pozarządowych i wolontariuszy. A wszystko to za sprawą zorganizowanego tam wydarzenia „Młode Głosy, Wielkie Działania: Forum Młodzieżowe o NGO i Wolontariacie”. Inicjatorkami i organizatorkami przedsięwzięcia, które odbywało się pod patronatem Starosty Powiatu Grójeckiego, były wolontariuszki Fundacji Klementyna – Aleksandra Kuligowska, Emilia Marczak, Julita Marczak oraz Oliwia Markiewicz.
W towarzystwie zaszczytnych gości
Wydarzenie swoją obecnością uświetnili: p. Jarosław Rupiewicz – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Grójec, p. Dawid Jarząbek-Nowak – Prezes Fundacji Klementyna, p. Monika Woźniak – Dyrektor GOK-u, p. Andrzej Kosatka – Dyrektor ZS Grójec, p. Radosław Rumniak – Koordynator MiniGrantów dla Wolontariuszy Fundacji Klementyna. Nie można oczywiście zapomnieć o osobach, bez których to spotkanie by się nie odbyło, czyli o jego organizatorkach: Aleksandrze Kuligowskiej, Emilii Marczak, Julicie Marczak oraz Oliwii Markiewicz – wolontariuszkach Fundacji Klementyna. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Fundacja Klementyna, ZS Grójec oraz GOK. Za oprawę słowną wydarzenia odpowiadała natomiast konferansjerka – p. Xymena Korczak.
Młodzież ma głos!
Podczas I panelu dyskusyjnego: „Jak małe działania mogą mieć duży wpływ?” poruszony został wyjątkowo ważny temat. Prelegenci opowiedzieli o lokalnych inicjatywach społecznych oraz udowodnili, że nawet najmniejsze pomysły i działania mogą przyczynić się do wprowadzenia wielkich zmian. Na scenie o swoich doświadczeniach w tym zakresie opowiedzieli: Jan Tuszyński z ZS Grójec, Aleksandra Kuligowska z OSP w Długowoli, Szymon Kałkowski oraz Ignacy Maciak z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grójcu.
„Każdy ma coś, co może dać innym”
Młodzież swoimi działaniami już wielokrotnie dowiodła, że pomoc potrzebującym jest dla niej wartością nadrzędną. Podczas II panelu dyskusyjnego – „Wolontariat w praktyce: Jak zacząć i dlaczego warto?” – doświadczeni wolontariusze oraz przedstawiciele organizacji (p. Barbara Lipska – przedstawicielka wolontariatu ZS w Grójcu, p. Agnieszka Kłujszo-Juścikowska – przedstawicielka wolontariatu ZSO w Mogielnicy oraz p. Dawid Jarząbek-Nowak – prezes Fundacji Klementyna) opowiedzieli o swojej przygodzie z wolontariatem, a także o tym, jak znaleźć odpowiednie miejsce, w którym można zaangażować się w działania wolontariackie; jakie są formy zaangażowania oraz jak udział w dobroczynnych przedsięwzięciach wpływa na rozwój osobisty, zawodowy i społeczny człowieka.
W młodych ludziach drzemie siła
Młodzi ludzie coraz częściej pokazują, że nie są obojętni na to, co aktualnie dzieje się na świecie. Biorą sprawy w swoje ręce, angażują się w różnorodne przedsięwzięcia, a także starają się czynnie uczestniczyć w rozwiązywaniu bieżących problemów. Podczas III panelu dyskusyjnego: „Przyszłość w młodych rękach” prelegenci – p. Karolina Lis i p. Kamila Jarząbek-Nowak z Fundacji Klementyna, Aleksandra Kuligowska, Szymon Kałkowski oraz Ignacy Maciak – wskazali, jak młodzież może realnie wpływać na kształt współczesnego świata.
Opowieści z SU i Wolontariatu wzięte
Podczas wydarzenia nie zabrakło także prezentacji dotyczących działań, jakie podejmowane są w szkołach przez członków Samorządów Uczniowskich. Swoimi przedsięwzięciami pochwalili się: Marcin Rutkowski, Bartłomiej Grochowski i Weronika Pachocka reprezentujący SU z ZS Jasieniec oraz Aleksandra Kuligowska – ZS Grójec. Ponadto zgromadzeni goście mogli posłuchać o akcjach przeprowadzanych w ramach działalności wolontariatu w ZS Grójec. Inspirującymi opowieściami podzieliły się: p. Ewa Muszyńska-Przybulewska – opiekunka-koordynatorka wolontariatu oraz uczennice – Martyna Kłoczewiak, Aleksandra Ocieczek i Gabriela Olczak.
Forum pełne inspiracji
Forum stworzyło młodym ludziom okazję do zdobycia wiedzy i doświadczenia, które z pewnością wykorzystają w przyszłym dorosłym oraz zawodowym życiu. Organizatorki spotkania są przekonane, że zainspirowało ono młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i lokalnym, a także podniosło świadomość na temat roli organizacji pozarządowych oraz wolontariatu we współczesnym świecie. Słowa te potwierdzone zostały nie tylko faktem, że widownia z zaciekawieniem przysłuchiwała się dyskusjom przeprowadzanym na scenie, ale również wypowiedziami uczniów, którzy stwierdzali, że prelegenci w inspirujący sposób dzielili się swoimi refleksjami, a w dodatku nie bali się odpowiadać na pytania od publiczności.
Podziękowania
Wydarzenie zostało sfinansowane z projektu Fundacji Klementyna pod nazwą „Wolontariat z Klementyną” sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – rządowego programu wspierania i rozwoju wolontariatu systematycznego na lata 2018-2030 oraz z funduszy pozyskanych od darczyńców.
Xymena Korczak