24 października 2024 r. uczniowie naszej szkoły udali się do GOK-u, gdzie mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w lekcji z serii „Światła Historii” poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Wyjście to nie tylko wzbogaciło ich wiedzę o jednym z najważniejszych momentów w historii Polski, ale także pozwoliło na głębsze zrozumienie trudnych losów młodych ludzi walczących o wolność swojego kraju. Seans filmu „Kurier”, połączony z prelekcją historyczną, był doskonałą formą edukacji poza murami szkoły. Wydarzenie to z pewnością zapadnie w pamięć uczestnikom.
Światło Historii rzucone na Powstanie Warszawskie
Wizyta w GOK-u rozpoczęła się od wspomnianego już spektaklu poświęconego Powstaniu Warszawskiemu. Jak zaznaczają twórcy tego multimedialnego projektu, jego „celem jest nie tylko edukacja, ale również inspiracja do zgłębiania wiedzy historycznej”. Dzięki narracji prowadzącego (który w międzyczasie komentował ukazywane sceny i opowiadał o życiu codziennym podczas powstania, wchodził w dialogi z uczestnikami lekcji), wykorzystaniu archiwalnych zdjęć i specjalnie przygotowanych materiałów filmowych uczniowie mogli odczuć dramatyzm wystąpienia zbrojnego z 1944 r., a także „poczuć atmosferę tamtych dni i zrozumieć, z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć ówcześni młodzi ludzie”.
„Kurier” – śledząc niebezpieczną misję Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Następnie mieliśmy okazję obejrzeć film „Kurier”, który opowiada historię (inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami) Jana Nowaka-Jeziorańskiego (ps. Kwiatkowski), polskiego oficera wysłanego na tajną misję z Londynu do Polski tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Mężczyzna ma dostarczyć ważne informacje generałowi Tadeuszowi „Borowi” Komorowskiemu i dowództwu Armii Krajowej. Od przebiegu misji zależy życie tysięcy ludzi, a w razie jej niepowodzenia Nowak-Jeziorański ma zniszczyć przewożone materiały, by nie trafiły w ręce Niemców. Podczas podróży kurier napotyka problemy – sprzeczne rozkazy, brak wsparcia od aliantów i zagrożenie ze strony nazistowskich szpiegów. Zmaga się również z moralnymi dylematami dotyczącymi sensu Powstania i zaufania do napotkanych ludzi.
Pamięć o tych, którzy walczyli…
Z racji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego udział w wydarzeniach dotyczących tego wystąpienia zbrojnego ma wymiar szczególny. Takie wyjście – polegające na połączeniu multimedialnego spektaklu i projekcji filmu – stworzyło uczniom okazję nie tylko do poszerzenia wiedzy o wydarzeniach z 1944 r., ale również do głębszego zrozumienia ludzkich dramatów, jakie rozgrywały się w tamtym okresie. Dzięki tej lekcji historii młodzież mogła na nowo docenić wartość niepodległości i zrozumieć, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości. Nasi uczniowie mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym pokazie za sprawą Wicedyrektor szkoły – p. Ewy Banaszek, która była organizatorką przedsięwzięcia. W wydarzeniu uczestniczyły klasy: 5pi, 5pd, 5pp, 4ps, 4pp, 3pp, 2pc, 2pd, 2pp, 2ps, 2pa, 1pcp wraz z nauczycielami: p. Ewą Sujecką, p. Olgą Ostrowską, p. Moniką Wasilewską, p. Anną Czempińską, p. Irminą Szczucińską, p. Joanną Kozłowską, p. Xymeną Korczak, p. Ewą Pawełek i p. Arturem Kurandą.
Xymena Korczak