„Odrzućmy wszystko, co nas dzieli, i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski”.
(W. Anders)
Kultywowanie pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i niepodległość Polski, jest ważne dla całej naszej szkolnej społeczności. W związku z tym już po raz szósty został zorganizowany Rajd Niepodległości – spacer uczniów i nauczycieli szlakiem najważniejszych miejsc dotyczących historii naszego regionu.
Spacer z historią
23 października 2024 r. uczniowie z klas: 1pi, 1ps, 1pcp i 1pa wraz z nauczycielami: p. Xymeną Korczak, p. Anną Mazur, p. Ewą Sujecką, p. Joanną Giedyk, p. Edytą Syską, p. Danielem Nowakiem oraz p. Januszem Ostrowskim wzięli udział we wspomnianym wydarzeniu. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z miejscami, wydarzeniami oraz sylwetkami osób, które mają szczególne znaczenie dla historii ziemi grójeckiej. Na trasie Rajdu znalazły się następujące miejsca Pamięci Narodowej zlokalizowane na terenie Grójca:
• tablica przy Ratuszu – upamiętniająca ostatniego przedwojennego burmistrza Grójca – Tadeusza Olszewskiego,
• tablica – na skwerze przy ul. Mogielnickiej – poświęcona rodzinie Kwapiszów, będąca symbolem bohaterstwa i męczeństwa mieszkańców Grójca oraz upamiętniająca ofiary hitlerowców z Gestapo z czasów II wojny światowej;
• tablica – przy ul. Mogielnickiej – upamiętniająca nie tylko patrona naszej Szkoły, czyli żołnierzy AK Obwodu „Głuszec” – Grójec, ale także tzw. „Akcję na Caritas”, czyli odbicie żołnierzy z niemieckiego więzienia;
• pomnik – na Placu Wolności – poświęcony poległym bohaterom walczącym o wyzwolenie narodowe i społeczne w latach 1939-1945;
• kamień pamiątkowy z tablicą upamiętniającą harcerzy i harcerki Hufca ZHP Grójec – zlokalizowany w parku od strony ul. ks. P. Skargi;
• tablica pamiątkowa w hołdzie nauczycielom ziemi grójeckiej poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie narodowe i społeczne oraz zamordowanym w latach 1939-1945 – znajdująca się przy SP nr 1;
• pomnik Józefa Piłsudskiego znajdujący się przy parku – „pomnik w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w podziękowaniu za obronioną niepodległość, wszystkim walczącym bohaterom ziemi grójeckiej oraz wybitnemu kryptologowi Janowi Kowalewskiemu z wdzięcznością mieszkańcy i żołnierze Garnizonu Grójec”
• kamień pamiątkowy z tablicą upamiętniającą kpt. Ryszarda Pietrasa (pseudonim „Cygan”) – żołnierza AK oraz Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych ziemi grójeckiej.
W każdym z tych miejsc uczniowie odczytali przygotowane przez siebie informacje dotyczące danego pomnika, a także oddali cześć Bohaterom – złożyli kwiaty i zapalili znicze. Był to piękny wyraz hołdu dla tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Gest ten świadczy o tym, że dla młodego pokolenia ważne są wartości patriotyczne oraz pamięć o historii.
Do Garnizonu – marsz!
Ostatnim punktem Rajdu było Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Ogrodzienicach. Uczniowie wraz z opiekunami udali się tam pieszo. Wspólny spacer był okazją do zacieśnienia więzi społecznych w naszej społeczności szkolnej. Uczestnicy podczas wędrówki mogli lepiej się poznać, podzielić się swoimi doświadczeniami i nawiązywać nowe przyjaźnie.
Spojrzenie na wojsko od kulis
Młodzież – po dotarciu do Garnizonu – zapoznała się tutaj z historią jednostki oraz z sylwetką jej patrona – ppłk. Jana Kowalewskiego. Dla naszych uczniów wojskowi przygotowali specjalny pokaz sprzętu: prezentację broni, stroju, wyposażenia wojskowego, a ponadto ćwiczenia praktyczne w rozkładaniu i składaniu broni oraz trening strzelecki z broni krótkiej i długiej. Dzięki temu młodzież mogła poznać zastosowanie różnych sprzętów w służbie wojskowej.
Podziękowania
Uczestnicy wycieczki składają serdeczne podziękowania płk. Andrzejowi Kozerze (Dowódcy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego) i żołnierzom za gościnę oraz przybliżenie wojskowych realiów. Wycieczka do Garnizonu wojskowego miała korzyści zarówno edukacyjne, jak i społeczne. Uczestnicy mogli zobaczyć z bliska sprzęt i technologię wykorzystywaną przez żołnierzy. Była to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o codziennym życiu wojskowych, ich zadaniach i misjach. Dla młodych osób z pewnością było to inspirujące doświadczenie, które rozwinęło również postawy obywatelskie, ucząc o odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju.
Xymena Korczak