Pobudzanie inicjatyw Uczniów – aby współgrać ze wspomaganiem wszechstronnego rozwoju – musi uwzględniać Uczniowskie potrzeby i możliwości, rozeznane w drodze diagnozy edukacyjnej, przeprowadzanej w ramach realizacji strategii budowania samoświadomości Uczniów w zakresie odkrywania zainteresowań oraz potrzeb jak i podejmowania odpowiedzialności za własny rozwój. Tak też poszukiwania pod kierunkiem Nauczyciela owocują samodzielnym, twórczym poszukiwaniem przez Uczniów możliwości samorealizacji zainteresowań, rozwijających indywidualną osobowość, wrażliwość, gust estetyczny przez kontakt z kreatywną, twórczą realizacją pasji przez innych – przez artystów – wspieraną wiedzą i samoświadomością potrzeby samorealizacji – nabytymi w procesie edukacji i wyniesionymi w pozaszkolną rzeczywistość, do funkcjonowania, w której szkoła przygotowuje.
Inspiracja ukierunkowana na rozwijanie wrodzonej wrażliwości – rodzi potrzebę kontaktu z kulturą, sztuką – z twórczością artystów, wypowiadających się w różnych dziedzinach sztuki, dla których wspólnym spoiwem pozostaje jednak ANTYCZNY KANON PIĘKNA – fundamentalna dla kultury europejskiej kategoria: kalos kai aghatos – piękny i dobry. Tak właśnie ma się rzecz w przypadku Ucznia klasy 3D – Adriana Trojanowskiego, który podejmuje samodzielne poszukiwania rozwoju zainteresowań i wrażliwości, inspirowane nabytym w szkole warsztatem analityczno-interpretatorskim różnych tekstów kultury korespondujących ze sobą.
Z tego powodu – z własnej inicjatywy – zwiedził połączone WYSTAWY KOLEKCJI DYPLOMOWEJ malarstwa na tkaninie 2016, powstałego w PRACOWNI: dr hab. Małgorzaty Strzelec – prof. nadzw. UTH oraz PRAC MALARSKICH 2017 (kolaż, aplikacje z wykorzystaniem tkaniny) Moniki Mieszczakowskiej i podzielił się swoimi wrażeniami aktywnego odbiorcy sztuki, co uwidocznia obudowa wizualna załączona do niniejszego materiału. Pociągająca okazała się możliwość obcowania ze sztuką wpojona w szkole. Młodego Odbiorcę urzekło to, co w rzeczywistość malarstwa przenosi harmonię, co podlega jasnej porządkującej regule, co jest intensywne i nasycone – w czym tkwi blask – sztuka plastyczna, skupiająca się na grze zabarwień, świetlistości kolorów – zacierających kształty aż do wrażenia abstrakcji – tak silna, że odwodzi myśl od fizycznej konkretności. – Wrażenie wywarło to, co połączyło TWÓRCZOŚĆ Młodych Adeptów SZTUKI i Mistrza. Światło, które nie tylko oświetla, ale łączy elementy obrazu w harmonijną całość, technika nakładanych warstwami laserunków wzbogacająca kolor, światło mieszające się z wieloma warstwami, wywołujące różne efekty barwnych niuansów, szczególnie rozłożenie na nieznaczne nawet różnice kolorów i półtonów barwnych – co wskazuje na inspiracje naturą jako źródłem doboru kolorów. Zestawienia barw – kolory przypisywane ziemi: żółcienie, ugry, ochry, umbry, szarości i zielenie – są wytworne, eleganckie wręcz dystyngowane, wartości temperaturowe dobierane z niezwykłą starannością. Pociągające okazały się: wizualna gra barw i wyraz subiektywnej interpretacji rzeczywistości jako „…symbole tajemniczości świata nieodkrytego”, zwracając uwagę lekkością i umiejętnością operowania barwami, nadającymi efekt opalizacji i powietrzności, które skutecznie udało się Mistrzowi przekazać Uczniom w Pracowni Pani Profesor, której prace są w stałej ekspozycji Dell Bello Galery w Toronto (Kanada), Cultureel Centrum w Rotterdamie (Holandia) czy The Moder Galerii w Gurnij Milanowac (Serbia).
Wrażenia i uwagi Ucznia klasy 3D – Adriana Trojanowskiego, zebrał Nauczyciel języka polskiego – Lidia Wojnowska