„Fotografia to nie tylko zabytki: to przede wszystkim uchwycenie chwili niezauważalnej dla innych osób, dopóki nie zostanie uwieczniona”.
(M. Gruszczyńska)
Już po raz kolejny młodzież Zespołu Szkół w Grójcu miała możliwość doskonalić swoje umiejętności polonistyczno-artystyczne. A to wszystko za sprawą innowacji pedagogicznej łączącej sztukę, fotografię i literaturę. „Zrozumieć obraz, zdjęcie, rzeźbę – kurs fotograficzno-literacki” jest programem metodycznym przeznaczonym dla uczniów klas: 5pa i 5pi Technikum. Jego pomysłodawczynią oraz realizatorką jest polonistka – p. Xymena Korczak.
Rozwój (nie tylko) edukacyjny
Innowacja ma na celu rozwiązanie problemu, z którym zmaga się wielu uczniów – chodzi o trudności w interpretacji obrazów, rzeźb czy zdjęć. Tymczasem takie umiejętności są kluczowe nie tylko w edukacji (jedno z zadań na maturze ustnej z języka polskiego może dotyczyć analizy tego typu załącznika), ale również w funkcjonowaniu pozaszkolnym – np. przy realizowaniu pasji. Dzięki temu projektowi młodzież miała więc możliwość: lepszego przygotowania się do egzaminu dojrzałości, poszerzenia zasobu słownictwa, rozwoju zdolności fotograficznych, a także pogłębienia (za pomocą środków artystycznego wyrazu) swojej wrażliwości.
Trochę teorii i więcej praktyki!
W ramach zajęć uczniowie poznali teoretyczne podstawy analizy dzieł sztuki – m.in. zostali zapoznani z terminologią artystyczną – oraz dowiedzieli się, jak interpretować obrazy, fotografie czy rzeźby. W ramach tej części projektu młodzież zajęła się również analizą wybranych dzieł pod kątem egzaminacyjnym. Kolejnym etapem innowacji był spacer ulicami Grójca. Podczas wędrówki maturzyści spróbowali uchwycić w obiektywie otaczający ich świat – nie tylko miejsca, które ich zaintrygowały, ale przede wszystkim emocje, które w danej chwili odczuwali, a także atmosferę temu towarzyszącą.
Fotografia wzięta pod lupę
Zwieńczeniem projektu było omówienie wykonanych zdjęć. 19 listopada 2024 r. spotkaliśmy się, żeby porozmawiać o wykonanych fotografiach. Wspólna analiza prac była nie tylko świetnym ćwiczeniem z interpretacji dzieł sztuki, ale także stała się okazją do rozwijania umiejętności wyrażania opinii oraz mówienia o swoich obserwacjach. Młodzież brała pod lupę kompozycję zdjęć, zastosowaną kolorystykę oraz nastrój, jaki udało się uchwycić w obiektywie aparatu. Uczniowie ponadto dzielili się spostrzeżeniami na temat warstwy artystycznej fotografii, dzięki czemu uczyli się dostrzegać subtelne szczegóły i emocje kryjące się w obrazach.
Artystyczne spojrzenie na świat
Innowacja pedagogiczna „Zrozumieć obraz, zdjęcie, rzeźbę – kurs fotograficzno-literacki” pokazała, jak wielką wartość ma łączenie edukacji z pasją i twórczym działaniem. Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie nie tylko rozwinęli umiejętność analizy dzieł sztuki, ale także nauczyli się dostrzegać piękno w codziennych chwilach i wyrażać je poprzez fotografię. To doświadczenie zainspirowało młodzież do uważniejszego patrzenia na otaczający świat i głębszego rozumienia sztuki w jej różnorodnych formach. Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas projektu z pewnością będą dla nich pożyteczne i staną się fundamentem dalszego rozwoju.
Xymena Korczak