25 marca 2025 roku uczniowie Zespołu Szkół w Grójcu mieli wyjątkową okazję wziąć udział w spektaklu pt. „Raskolnikow”, będącym adaptacją „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego. Wydarzenie to miało miejsce w Grójeckim Ośrodku Kultury, gdzie Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu dokonał swojej teatralnej interpretacji powieści. Spektakl nie tylko zafascynował młodych widzów, ale także skłonił ich do refleksji nad złożonymi aspektami ludzkiej natury i moralności.
W zawiłościach ludzkiej psychiki
Przedstawienie przeniosło widzów do świata skomplikowanych moralnych dylematów. Główny bohater – Rodion Raskolnikow – zmagał się z ideą usprawiedliwienia zbrodni dla wyższego dobra. Jego wewnętrzna walka, skonfrontowana z działaniami przebiegłego i przenikliwego sędziego – Porfirego Piotrowicza – doprowadziła do jednoznacznych wniosków: żadna ideologia nie może usprawiedliwiać odebrania życia drugiemu człowiekowi. Podczas spektaklu podkreślono, że kara nie jest jedynie konsekwencją prawną, lecz także moralnym ciężarem noszonym przez sprawcę.




Mroczne dylematy i nadzieja
Niezwykle sugestywna scenografia Elżbiety i Zbigniewa Francuzów oraz nastrojowa muzyka Jacka Zameckiego stworzyły mroczną, wręcz klaustrofobiczną atmosferę, która oddawała stan umysłu głównego bohatera. Wspaniała obsada aktorska – Aleksandra Szablewska, Maja Kepek, Łukasz Kabus, Dominik Gałązka, Jan Podworny i Kamil Wasiński – bardzo dobrze oddała charakter granych postaci. Wyjątkowe było również ukazanie relacji między Raskolnikowem a Porfirym Piotrowiczem. Nie była to jedynie konfrontacja przestępcy i śledczego, lecz filozoficzna rozgrywka, w której obaj mierzyli się z własnymi przekonaniami oraz człowieczeństwem. Porfiry nie dążył do zniszczenia Raskolnikowa, ale do jego moralnego odrodzenia, co stanowiło jedno z najbardziej poruszających przesłań przedstawienia. Ważną postacią, której wpływ na Raskolnikowa nie może zostać pominięty, jest Sonia. Ta cicha, skromna dziewczyna, mimo własnego cierpienia i trudów życia, uosabia miłosierdzie oraz duchową siłę. To właśnie jej dobroć, a także niezachwiana wiara w odkupienie pomagają Raskolnikowowi zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów i odnaleźć drogę do moralnej przemiany. Jej postać stanowi przeciwwagę dla jego wewnętrznych rozterek, będąc symbolem bezinteresownej miłości oraz przebaczenia.
Uczestnicy wydarzenia
W wydarzeniu uczestniczyły następujące klasy: 2pa, 2pp, 3par, 3pi, 3pp, 3pc, 3pd, 3ps, 4ps, 5pa, 5ps wraz z opiekunami: p. J. Osińską, p. X. Korczak, p. M. Sokołowską, p. A. Czempińską, p. E. Ścisłowską, p. K. Kucharskim, p. E. Banaszek, p. J. Cichacką, p. M. Warzybok, p. E. Pawełek i p. E. Syską. Organizatorem wyjścia była Wicedyrektor Szkoły – p. Ewa Banaszek.
Lekcja o moralności
To przedsięwzięcie było czymś więcej niż tylko szkolnym wyjściem do teatru – było prawdziwą lekcją człowieczeństwa, która poruszyła serca oraz umysły uczniów. Tego rodzaju spektakle pokazują, jak wielką moc ma sztuka i jak bardzo może wpłynąć na nasze postrzeganie świata. Uczniowie ZS Grójec z pewnością na długo zapamiętają tę niezwykłą podróż w głąb ludzkiej duszy.
Xymena Korczak