Zapis środowej daty jako 3.14 to przybliżenie stałej matematycznej Pi. Z tej okazji obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby PI. O tym wie każdy, ale czy wiecie, że jest to jedyna liczba, która ma swoje święto oraz, że nie poznamy nigdy jej dokładnej wartości???
Na początku XVII w. niemiecki matematyk Ludolph van Ceulen, podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Po śmierci uczonego liczbę wyryto na jego nagrobku i właśnie dzięki niemu bywa nazywana "ludolfiną". Pod koniec XIX wieku brytyjski matematyk amator William Shanks obliczył wartość z dokładnością do 707 miejsc po przecinku. Ponieważ obliczenia prowadził ręcznie, osiągnięcie to zajęło mu 15 lat. Współcześni pasjonaci matematyki mają ułatwione zadanie. W styczniu 2010 r. francuski informatyk Fabrice Bellard ogłosił, że obliczył liczbę do prawie 2,7 bilionów miejsc po przecinku. Rekordowych obliczeń dokonał na domowym komputerze.
Zapamiętaj i zapisz tyle cyfr rozszerzenia dziesiętnego liczby PI ile się da – na tym polegał II Szkolny Konkurs przeprowadzony w naszej szkole w środę 3.14. W konkursie wzięli udział uczniowie zarówno klas Technikum jak i Branżowej Szkoły I Stopnia.
Obsesja na punkcie liczby Pi doprowadziła do powstania specjalnego światowego rankingu, w którym prowadzi Sharma Suresh Kumar z Indii z wynikiem 70 030 zapamiętanych cyfr rozwinięcia dziesiętnego. Na którym miejscu uplasuje się uczeń naszej szkoły??? O tym przekonamy się 21 marca po ogłoszeniu wyników.
K.Malczewska, K.Skarzyńska, M.Warzybok