RECYKLING to nic innego jak świeże tchnienie nowego ducha w stare – pozornie bezużyteczne i nieprzydatne, bezproduktywnie zalegające strychy i garaże – przedmioty. Tu jak ulał pasuje powiedzenie: POLAK POTRAFI – gdyż projekt, inicjator pomysłu Mariusz „Jose” Olejnik, realizuje na ZŁOMOWISKU: „Skup złomu przy czołgu” w Pruszkowie, gdzie powstała pierwsza rzeźba – nie w CITY „wielkiej metropolii” – na złomowisku a nie w pracowni uznanego artysty, ale „trafiła” do znanych Galerii i zyskała rozgłos na miarę mistrzostwa imponującego efektu, precyzji wykonania i geniuszu pomysłu. Aktualnie jedyna na świecie GALERIA FIGUR STALOWYCH w Pruszkowie skupia grupę około stu dwudziestu Rzemieślników z różnych krajów, tworzących na różnych szerokościach geograficznych w różnych – często oddalonych tysiące kilometrów od Polski – miejscach na świecie. Ze świata rzeźby docieraja do Polski lądem, drogą morską i powietrzną.
Interesująca i wiele wyjaśniająca zdaje się być jest wypowiedź samych Twórców: “W industrialnym otoczeniu tworzymy imponujących rozmiarów figury robotów, bohaterów kreskówek i filmów animowanych, postacie filmowe oraz perfekcyjnie zrekonstruowane samochody i motocykle, które powstały w wyniku przetworzenia i obróbki złomu metalowgo. Złom, odpady zmieniamy w dzieła sztuki rzemieślniczej, aby tchnąć w niego nowe życie – zupełnie jak w MUZEUM MADAME TUSSAUD.” – z tą jedynie różnicą, że nie są wykonane z wosku a ze stalowego złomu. Znajdziemy tam bohaterów Transformer’s, Pinokia i Golluma z Władcy Pierścieni oraz czterech przyjaciół z Władcy Much czy Diabła tasmańskiego z kultowej kreskówki o żółtym ptaszku a także: Żółwie Ninja, kowboja oraz kojota z bajki Struś Pędziwiatr, Rozum i Serce z reklamy TP oraz całą kolekcję straszliwych i przerażających Minionków, Hulka, obcych z innych galaktyk, Laleczkę Chaky, Flinstonów, Pumbę oraz bohatera z bajki Potwory i spółka oraz wiele, wiele innych postaci, których waga oscyluje od 50 do 100 kg. Jedynie modele luksusowych aut, o których marzą nie tylko fani motoryzacji – marek supersamochodów i supermotocykli – w skali 1:1 przekraczają nawet wagę tony.
Kolejne realizacje to koncepcje zrodzone z rozmów, wspomnień, marzeń, efekt inspiracji podpowiedzianych przez Klientów złomowiska, samych zwiedzających WYSTAWĘ FIGUR STALOWYCH, prezentującą kilkadziesiąt rzeźb inspirowanych postaciami z bajek, filmów science fiction i fantasy, światowymi hitami motoryzacji – modelami ekskluzywnych marek luksusowych samochodów i motocykli, światem natury i muzyki, do wykonania których nie wykorzystuje się ani ciężkich maszyn ani Twórcy nie posługują się techniką odlewu. Każdy eksponat to w 100% RĘKODZIEŁO – prace wykonane jednie przy użyciu spawarki, lutownicy, palnika, młotka i przecinarki. A co najistotniejsze surowca – do tych międzynarodowych działań twórczych – dostarczają bezpośrednio lokalne złomowiska, skąd pozyskiwane są: koła zębate, łańcuchy, elementy skrzyń biegów, przekładnie a także „zwykłe” nakrętki, śruby czy podkładki. Eksponaty poruszają wyobraźnię stalowymi postaciami misternie wykonanymi z tysięcy precyzyjnie dobranych elementów.
RECYKLING to POCZATEK NOWEJ DROGI wszystkich figur stalowych, które mogły powstać dzięki ekologicznym postawom grupy Zapaleńców; Klientów przywożących złom – przyczyniających się do powstawania kolejnych figur i Rzemieślników tchnących w “surowiec wtórny” NOWE ŻYCIE, edukujących tym samym poprzez sztukę kolejne pokolenia świadome ekologicnie i wrażlilwe artystycznie, pragnące mieć swój udział w akcie twórczym, w którym z pozornie niepotrzebnych części przedmiotów, tworzone są unikalne rzeźby, wywołujące uśmiech podziwu i zachwytu na twarzach Gości z całego świata – na miejscu – w Pruszkowie jak również w uznanych przestrzeniach wystawienniczych Galerii Sztuki w Polsce I poza granicami kraju.
ZŁOM powszechnie uważany za rodzaj odpadu pokazuje, że “materiałem” twórczych działań może być wszystko – więc czemu by materiałem działań Twórców Galerii Figur Stalowych miałby nie być złom, pozwalający na realizację pierwotnego celu – w zamierzeniu którego nadrzędną rolę odegrało przywrócenie miastu CZOŁGU jako punktu orientacyjnego – co bezzsprzecznie udało się osiągnąć magią talentu i twórczej wyobraźni.
Na początku byłam – do udziału w zwiedzaniu tego typu wystawy – nastawiona sceptycznie, kiedy jednak znalazłam się w hali wystawienniczej Galerii, spotkało mnie miłe zaskoczenie. Moją uwagę przykuł niebywały ogrom pracy jaki Artyści włożyli w swoje prace, zdumiała dbałość o detale i zachwyciła precyzja wykonania. Wystawiane obiekty skierowane są do wszystkich grup wiekowych Zwiedzających: od najmłodszych po doskonale bawiących się tam ludzi dojrzałych aż po Seniorów. Dzieci spotkają tam bohatera z ulubionej bajki, dorośli zaś wsiądą za kierownicę super szybkich samochodów czy motocykli. Podobało mi się to, że jest to WYSTAWA INTERAKTYWNA – inna od wszystkich, które dotąd widziałam. Można tam bowiem: robić zdjęcia, nagrywać filmy a co najistotniejsze wszystkiego można dotknąć – można wsiadać do aut, otwierać im maski czy bagażniki, regulować sobie pozycję siedzenia, zapinać pasy zrobione również z metalowych elementów, można dotykać każdego elementu, każdej figury – na przykład poruszać rękoma bohaterów bez obawy, że coś cennego może zostać uszkodzone. Zwiedzać można indywidualnie lub pod okiem przewodnika, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o wystawianych obiektach.
Do odwiedzenia Galerii Figur Stalowych w Pruszkowie zachęcam wszystkie Koleżanki i Kolegów – szczególnie z KLAS TECHNIKA MECHANIKA w zawodzie ŚLUSARZA, którzy z pewnością docenią frajdę jaką daje interaktywne zwiedzanie przez wejście w całkiem dorosły „ŚWIAT” z dziecięcych marzeń – “ŚWIAT ZE STALI”. Z przyjemnością wybiorę się, na wystawę kolejny raz, bowiem ekspozycja wystawiennicza GFS zmienia się. Kolekcja jest wzbogacana i aktualizowana o nowe eksponaty. Z całą pewnością wrócę tam i to nie tylko po to, aby obejrzeć nowe obiekty, ale wrócę „przygotowana” i bogatsza o doświadczenie „stałego bywalca” wrócę przede wszystkim, aby świetnie się bawić. Gorąco polecam zdobycie doświadczenia czegoś nowego, innego i zapewniam, że nikt nie będzie się nudził. – Zapewniam, że bajka z dzieciństwa o stalowym wilku nabierze dla Was całkiem nowego znaczenia …
MILENA LESIAK – Uczennica klasy 3ci
pod kierunkiem
NAUCZYCIELA JĘZYKA POLSKIEGO Lidii Wojnowskiej