Rok 2018 r. przebiega pod hasłem 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to oczywiście wydarzenie niezmiernie ważne i godne upamiętnienia poprzez różnego rodzaju inicjatywy podejmowane zarówno na szczeblu państwowym jak też lokalnym. Warto jednak pamiętać, że nasza tożsamość narodowa, państwowość i kultura polityczna kształtowała się na przestrzeni wieków, sięgając czasów znacznie wcześniejszych.
W roku 2018 obchodzimy również 550 rocznicę utworzenia Sejmu.
W 1468 r. król Kazimierz Jagiellończyk zwołał do Piotrkowa przedstawicieli szlachty. W sejmie, który rozpoczął obrady 9 października uczestniczyli: król, członkowie rady oraz posłowie, wybrani na sejmikach. Podczas obrad podjęto różne sprawy, ale to właśnie do posłów wysłanych z poszczególnych ziem zwrócił się król z członkami rady w sprawie znalezienia sposobu na dokonanie wypłaty żołnierzom zaległego żołdu. Sejmy za panowania króla Kazimierza, odbywały się praktyczne każdego roku, nabierając charakteru stałej zasady organizacji sejmu.
Z okazji jubileuszu powstania Sejmu Polskiego Kancelaria Sejmu i Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosiły konkurs pod tytułem: 1468-2018 550 lat Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Geneza zasady reprezentacji i Izby Poselskiej a początki nowożytnego Sejmu. Polega on na przygotowaniu lekcji dotyczącej polskiego parlamentaryzmu.
Włączając się w obchody jubileuszu klasa I a uczestniczyła w lekcji, której tematem były „Pierwsze wybory prezydenckie w niepodległej Polsce”. Uczniowie poznali procedurę wyboru prezydenta według konstytucji marcowej z 1921r., poznali sylwetki kandydatów na prezydenta oraz wyniki kolejnych tur głosowań w efekcie których na pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej wybrano Gabriela Narutowicza.
Osoby zainteresowane dziejami polskiego parlamentaryzmu zachęcamy do odwiedzenia strony Sejmu Polskiego.
Elwira Zawadzka