Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci
p. majora Leona Komorowskiego, ps. Żbik
Odszedł do Domu Ojca żołnierz Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec, ps. „Żbik”, nazywany „Lolkiem”, Żołnierz Wyklęty, wspaniały człowiek, patriota, wieloletni nauczyciel naszej szkoły. Był wielkim patriotą o wspaniałym życiorysie, a przy tym człowiekiem pracowitym, pogodnym, który miał w sobie niezwykłą siłę ducha.
Pracownikom i uczniom naszej szkoły dał się poznać jako człowiek skromny, dla którego idea wolności i pamięci o Bohaterach naszej Ojczyzny była zawsze żywa i święta, toteż uczestniczył w uroczystościach poświęconych Patronowi Szkoły, Akcji na Caritas, Odzyskaniu Nieodległości i Żołnierzom Wyklętym. Własną postawą uczył młode pokolenie patriotyzmu, poszanowania historii Polski i „małej ojczyzny”. Sam o sobie nie lubił mówić, kiedy wspominał dni walki zbrojnej o Niepodległą zawsze z wielkim uznaniem opowiadał o bohaterstwie kolegów i ich czynach.
Jak sam mówił, współpracował z Ryszardem Pietrasem, przyjaźnili się. W nocy 21 listopada 1945 r. około stuosobowy oddział żołnierzy Ruchu Oporu Armii Krajowej dokonał ataku na siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Grójcu pod wodzą Stefana Głogowskiego „Józefa”. Leon Komorowski ranny w nogę podczas akcji został aresztowany i przesłuchany przez UB. Trafił do szpitala w Grójcu, gdzie go zoperowano, następnie przewieziono go do szpitala w Warszawie, tam leżał do 25.01.1946r. pilnowany przez funkcjonariuszy UB przez całą dobę. 25.01.1946r. Ryszard Pietras ps. „Cygan” i m.in. Zbigniew Maliszewski ps. „Rwal”, Wiesław Cabanowski ps. „Ciemny”, w biały dzień, bez jednego wystrzału, dokonali odbicia swojego kolegi. Pan Komorowski został umieszczony w mieszkaniu jednego z żołnierzy ROAK.
Po wielu latach 25.08.2017r. zastępca dowódcy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego ppłk Piotr Janicki wręczył kapitanowi w stanie spoczynku Leonowi Komorowskiemu w imieniu Ministra Obrony Narodowej p. Antoniego Maciarewicza akt mianowania na stopień majora. Ta podniosła dla p. Leona Komorowskiego chwila miała miejsce w domu Państwa Komorowskich. Oprócz aktu mianowania otrzymał też szablę ufundowaną przez żołnierzy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego.
Urodzony 16.04.1929r. w Grójcu Leon Komorowski był w latach 1948 – 1949 nauczycielem w Kruszewie. W latach 1951 -1955 pracował jako księgowy w Gminnej Kasie Spółdzielczej, od 1957r. - 1958r. w Przedsiębiorstwie Budownictwa Terenowego, a kolejny rok przepracował w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej jako inspektor bhp. Pan Leon Komorowski pracował też w Banku Rolnym w Grójcu od 1959r. do 1961r. Kolejne 8 lat do 1970 r. pracował ponownie w Przedsiębiorstwie Budownictwa Terenowego.
W 1970r. rozpoczął pracę w Zespole Szkół Zawodowych w Grójcu w klasach zasadniczej szkoły zawodowej z tytułem inżyniera technologii drewna. W 1975r. ukończył studia II stopnia, uzyskując tytuł magistra pedagogiki rolniczej. 18.12.1978r. został powołany na stanowisko nauczyciela dyplomowanego. Śp. Pan Profesor Leon Komorowski pracował w naszej szkole z zaangażowaniem ucząc i wychowując kolejne pokolenia młodzieży do 01.09.1991r. ( emerytura), potem pracował w szkole jako nauczyciel-emeryt do 31. 09.1993r. Nigdy nie zerwał kontaktu ze szkołą, bywał u nas jako kombatant, żołnierz AK i przede wszystkim przyjaciel młodzieży, dla której był autorytetem.
Major Leon Komorowski: Wielki a skromny człowiek, Żołnierz Wyklęty, dla niego hasła: BÓG – HONOR - OJCZYZNA miały najwyższą wartość. Pozostanie Pan w naszej pamięci i sercach jako wzór patriotyzmu, człowieczeństwa i niezłomności.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec
Pogrzeb śp. majora Leona Komorowskiego odbędzie się w środę, 30.01.2019r. o godz.12.00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja w Grójcu.
Mariola Skucińska