Studniówka – potoczna nazwa balu przedmaturalnego, który odbywa się w przybliżeniu sto dni przed rozpoczynającymi się w maju maturami. Najważniejszy bal w życiu, wspólna zabawa z przyjaciółmi i kolegami z klasy maturalnej.
Studniówki zwykle odbywają się w styczniu lub w lutym. W balu udział biorą uczniowie klas maturalnych z osobami towarzyszącymi oraz z zaproszonymi przez nich nauczycielami, którzy uczyli ich przez okres szkoły średniej. Pierwszym tańcem jest polonez, który tańczą maturzyści z zaproszonymi osobami towarzyszącymi oraz niekiedy nauczycielami.
Kiedy po raz pierwszy polscy uczniowie bawili się na studniówce? Tego dokładnie nie wiadomo, ale na pewno nie przed rokiem 1788, kiedy to w Prusach wprowadzono maturę. Egzamin dojrzałości, a co za tym idzie także studniówkę, zawdzięczamy Wilhelmowi von Humboldtowi, który zreformował pruskie szkolnictwo.
W formie tanecznej zabawy zaistniała dopiero po roku 1812. Nie wszystkie szkoły jednak uzyskiwały zgodę na to, aby mógł on zostać przeprowadzony. Ponad dwadzieścia lat później maturę podzielono na część ustną i pisemną. Minęło wiele lat, zanim wszystkie szkoły uzyskał zgodę na przeprowadzenie tego typu sprawdzianu wiedzy. Te, które organizowały egzaminy cieszyły się bardzo dobrą opinią, a wykazanie się świadectwem maturalnym było wysoko cenione w hierarchii społecznej, gdyż gwarantowało dobrą pracę.
Zastanawiające jest to, dlaczego studniówka odbywa się na trzy miesiące przed maturą. Możliwe, że okres ten jest wystarczający na to, aby powtórzyć materiał i zdobyć brakującą wiedzę. Mogło się tak stać również dlatego, że w Europie miłowano okrągłe liczny, a setny dzień przed egzaminem uznano za ostatni moment wolności. Kojarzone jest to również z Napoleonem, który miał dokładnie tyle dni na to, aby odrestaurować cesarstwo. Pedagodzy bardzo lubią tę metaforę, a mniej pokornym i przykładającym się uczniom mówią, że ich przygoda z maturą może skończyć się tak, jak bitwa pod Waterloo. Momentu, w którym przyjdzie pisać egzamin obawiają się wszyscy licealiści, dlatego też istnieje szereg przesądów, które nierozerwalnie łączą się z tym wydarzeniem. Aby możliwe było ich magiczne wypełnienie się i wpłynęły w pożądany sposób na wyniki, dobrze wcześniej wprowadzić je w życie, a studniówka jest do tego najlepszą z możliwych okazją.
Czerwona podwiązka, zakaz ścinania włosów, coś pożyczonego... - z balami studniówkowymi wiąże się wiele zabawnych przesądów i zwyczajów.
Nie zmienia to faktu, że lepiej nie kusić losu i zastosować się do tych zasad, co oczywiście nie zwalnia z konieczności systematycznej i wytężonej pracy.
Niestety zasady bezpieczeństwa wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa spowodowały, że bal studniówkowy w tym roku się nie odbył. Maturzyści nie mieli swojego balu i nie przeżyli niezapomnianych wrażeń. Jest to pierwszy rocznik, który nie miał Studniówki.
POWODZENIA NA EGZAMINIE MATURALNYM !!!
Wychowawcy klas maturalnych