Do najbardziej spektakularnej akcji zbrojnej w nocy z 26 na 27 marca 1944r., w której uczestniczył Oddziały Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” należy zaliczyć uwolnienie więźniów Gestapo przetrzymywanych w budynku „Caritas” w Grójcu.
Akcja ta zakończyła się pełnym sukcesem gdyż wszyscy więźniowie zostali uwolnieni i przewiezieni w bezpieczne miejsca poza Grójec i żaden z grupy ok. 100 żołnierzy AK uczestniczących w akcji nie zginął. Na terenie Grójca stacjonowało ok. 350 żołnierzy niemieckich. Powodzenie akcji odbicia uwięzionych żołnierzy Armii Krajowej, przeprowadzonej przez stosunkowo niewielką grupę żołnierzy AK, polegało na całkowitym zniszczeniu łączności telefonicznej wszystkich lokalizacji w Grójcu, w których stacjonowało gestapo jednocześnie z atakiem na więzienie w piwnicach budynku „Caritasu”. Brak łączności, w środku nocy, nie pozwolił Niemcom ochraniającym więzienie na ściągnięcie pomocy z zewnątrz.
W dniu 26 marca 2021 roku Dyrektor szkoły Pan Andrzej Kosatka wraz z zastępcami Panią Jolantą Redą i Panią Ewą Banaszek złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Akcję na Caritas przy ul. Mogielnickiej w Grójcu oraz zapalili znicze na grobach naszych bohaterów.
W związku z panującą pandemią wirusa COVID-19 tegoroczne obchody zostały odwołane. Jednakże młodzież naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: Elżbiety Walczak – Lewandowskiej, Olgi Ostrowskiej i Joanny Giedyk przygotowały uroczystą Akademię z tej okazji. Wręczono także uroczyste listy gratulacyjne naszym kombatantom, którzy są żywą lekcją historii dla społeczności ZS w Grójcu.
PAMIĘTAMY!
Pragniemy kilka słów poświęcić naszemu patronowi.
Patron szkoły, według założenia tej idei, ma być wzorem przyzwoitego postępowania, wzbudzać szacunek, podziw, inspirować do aktywnej postawy życiowej i obywatelskiej. Młodzież ucząca się w ZS w Grójcu im. AK Obwodu Głuszec - Grójec takiego zbiorowego bohatera ma honor upamiętniać. Są nim bowiem ludzie związani z terenem powiatu grójeckiego, którzy włączyli się w latach okupacji hitlerowskiej, w okresie trwogi, prześladowań, wszechobecnej przemocy i szalejącej wokół śmierci do czynnej walki z bezwzględnym wrogiem. Większość z nich to bardzo młodzi ludzie, dziewczęta i chłopcy, narażający swoją działalnością siebie i bliskich na represje ze strony okupanta, a nawet na ofiarę życia.
Do ponoszenia ogromnego ryzyka skłaniała ich miłość do Ojczyzny, naturalna potrzeba bycia wolnym człowiekiem, poczucie honoru i własnej, ludzkiej godności. Wartości, które były ważne dla bohaterskiego pokolenia okresu II wojny są uniwersalne. Wolność, którą wywalczyło pokolenie AK-owców, a z której my dziś możemy korzystać nie jest dana raz na zawsze; trzeba nieustannie o nią dbać i ją krzewić.
Hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” powinno być dewizą życiową młodego pokolenia. Dlatego pamiętamy o naszych bohaterach, patronach ZS w Grójcu im. AK Obwodu "Głuszec" – Grójec, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce.
Elżbieta Walczak - Lewandowska
Olga Ostrowska
Joanna Giedyk