W dniu 20 kwietnia w naszej szkole upamiętniliśmy 79 rocznicę powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Warszawscy Żydzi podjęli wówczas walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy jednak nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu i zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej.
Biblioteka szkolna włączyła się w organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”. Żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci, solidarności i szacunku dla bohaterskiej postawy powstańców.
Wraz z młodzieżą w bibliotece szkolnej wykonaliśmy papierowe żonkile, które rozdawaliśmy nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły. Część żonkili młodzież przygotowała samodzielnie w domu. W wybranych klasach przeprowadzone zostały lekcje biblioteczne na temat: idei akcji „Żonkile”, historii powstania w getcie warszawskim oraz bohaterskich postawach Marka Edelmana i Ireny Sendlerowej.
W akcję zaangażowały się przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego:
Aleksandra Kuligowska (kl. 2pi), Jagoda Janiak (kl. 3s) i Martyna Kaczmarczyk (kl. 3s)